math

Jessica had $15. She bought 3 apples for x dollars each. Levi had $27 and bought 5 apples for x dollars each. Which expression represents how much money both Jessica and Levi have left altogether?
Select one:
27 – 5x
42 – 8x
12 – 2x
39 – 3x
I got 12-2x

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. No.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. Instead of saying no can you actually help me and show me how i do this problem

    1. 👍
    2. 👎
  3. They started with 15 + 27 = $42

    They bought 8 apples between them.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  4. 42-8x

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. maths

    a fruit seller buys 712 fruits ,of which 3/4 are apples. of all apples that he bought 1/3 were found to be rotten. if he sold all the good apples at Rs.5 1/4 each.how much money did he receive on selling all the good apples.

  2. Math Important!

    Ozzie's Mother bought an assortment of greeting cards while she was at the bookstore. She bought twice as many birthday cards as anniversary cards. She bought 2 fewer anniversary cards than general greetings cards, but 2 more

  3. math

    Gorang bought 60kg apples at Rs 48 per Kg. he sold 70% of the apples at Rs 60 per kg and the remaining apples at Rs 35 kg.Find Gorang gain or lost percent the whole transaction. amount he paid = 60(48) RS = 2880 Rs income from

  4. math

    13 A fruit seller buys 712 fruits, of which 3/4 are apples. Of all the apples that he bought, 1/3 were found to be rotten. If he sold all the good apples at Rs. 514 each. How much money did he receive on selling all the good

  1. math

    Alex bought twice as many pears as apples. He bought 4 more pears than oranges. He bought 6 apples. How many oranges did Alex buy?

  2. 9th grade

    Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple? I need help with this question. I know that this is a bought

  3. math

    Samuel bought three cups and four spoons for Kshs 324. Daniel bought five cups and Mary bought two sppons of the same type as those bought by Samuel. Daniel paid Kshs 228 more than Mary. Find the price of each cup and spoon.

  4. Math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples.how many more red apples than green apples did Suzanne buy?

  1. ALGEBRA WRITE EQUATION

    FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy? i think i got the answer but not

  2. Math

    Jill traveled to Canada and bought a new lamp for $460 Canadian dollars. In U.S. dollars (to the nearest cent) this is equivalent to

  3. math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Susan buy?

  4. Math

    At a store, 5 apples can be bought for $15, 3 bananas can be bought for $5, and 8 oranges can be bought for $20. Mr. Gonzalez buys 25 apples, 30 bananas, and 48 oranges. What is the ratio of money spent on the apples to bananas to

You can view more similar questions or ask a new question.