algebra

You are buying two kinds of notebooks for school. A three-ring notebook costs $6, and a spiral notebook costs $3. You must have at least five notebooks. The cost of the notebooks can be no more than $24.

Which system of inequalities, along x>0 and y>0 would you use to solve the real-world problem?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. If t = $6 and s = $3, and you buy 5 notebooks

    3t + 2s ≤ $24

    Do you want > 5 notebooks?

    1. 👍
    2. 👎
  2. idk

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    answer in the box. The Students' Union need to order some pens and notebooks. How much does it cost to order 1000 pens and 2000 notebooks? $ Cost Effective Pen Quantity 100 250 500 1000 2500 5000 Price per pen (cents) 80c 72c 66c

  2. grammar

    1. the homework for this week the homework for this week this week’s homework **** homework’s week homeworks weeks 2. the handle of the basket the basket’s handle the handle’s basket ***** the baskets handle the baskets’

  3. College Algebra

    Troy and Lisa were shopping for school supplies. Each purcahsed different quantities of the same notebook and thumb drive. Troy bought five notebooks and four thumb drives for $83. Lisa bought six notebooks and six thumb drives

  4. Algebra 2

    James spent $(2y2 + 6). He bought notebooks that each cost $(y2 − 1). The expression to find the number of notebooks James bought is . If y = 3, James bought notebooks.

  1. math

    Write a proportion that can be used to find the cost of 10 notebooks if 3 notebooks cost $1.98

  2. math

    A pencil box and a notebook together cost $6.28. The notebook costs $0.70 more than the pencil box. How much does the notebook cost? A) $4.19 B) $2.09 C) $3.49 D) $2.79

  3. math

    Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95 each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had

  4. math

    Miss Jennifer is buying pencils in packs of 12, notebooks in packs of 16, and red pens in boxes of 20. She needs to have the same number of pencils, notebooks, and red pens. What is the smallest number of packs of each type that

  1. Math

    A friend bought 2 boxes of pencils and 8 notebooks for school and it cost him $11. He went back to the store the same day to buy school supplies for his younger brother. He spent $11.25 on 3 boxes of pencils and 5 notebooks. How

  2. math

    1. What is the experimental probability that the next customer buys any red notebooks? Chart: Red 100 Pages 55 notebooks 150 Pages 60 notebooks 200 Pages 23notebooks Green 100 pages 37 notebooks 150 pages 44 notebooks 200 pages 19

  3. Ms.Sue I am struggling on this word problem

    Two boxes of cereal costs $7.40 and buying one box of cereal only costs $4.00. How much do you save by buying two boxes at the same time rather than one at a time? So what am I supposed to do?

  4. math

    Shop A sold a notebook for $1200. This was 125% of the price of a similar notebook sold in Shop B. Find the price of the notebook in Shop B. During a sale, both shops gave the same percentage of discount. Dennis bought the

You can view more similar questions or ask a new question.