Math

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

I need help on this.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 3.99 * 2 = 7.98

    1. 👍
    2. 👎
  2. I am confused on this.

    1. 👍
    2. 👎
  3. 2 Twelve packs (24) = 7.98

    Case (24) = 6.88

    Compare.

    1. 👍
    2. 👎
  4. Im confused to. ?

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Jason earns 30 cents for every carrot he sells. He earns an extra $3 for every 30 carrots he sells.How many carrots must he sell in order to earn $555?

  2. maths

    1. a man sells a tv for rupees 3450and makes a profit of 15% . he sells a second tv set at a loss of 10%.if on the whole he neither gains nor loses , find the cost price of the second tv. 2.a man sells two tables at the same

  3. statistics and probability

    Jeremy sells a magazine which is produced in order to raise money for homeless people.The probability of making a sell is independently 0.09 fr each person he approaches.Given that he approaches 40 people,find the probability that

  4. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells

  1. math

    The probability a car salesman sells a car to a customer is 0.05 Assuming the salesmen sees 14 customers in a week, what is the probability he sells less than 2 cars?

  2. 5 th grade math

    In the first year of production a play sells 1,572 tickets, in the second year it sells 1,753 tickets, in its third year it sells 152 less than in its second year. How many tickets are sold in 3 years? please! help me with this

  3. Math

    Salim sells fax machines that come in Standard and Enhanced models. The Standard model sells for $325 and the Enhanced model sells for $385. If Salim sold a total of 35 units and took in $12,575, how many of the Enhanced model did

  4. profit&loss mathematics

    A sells to B at a gain of 20%,B sells to C at a price A paid.what does B lose as a percentage? Plz show step with neat algebras i tried working it out i become angry with the question

  1. mathematics

    One patterned blue fabric sells for $15 every two yards, and another sells for $37.59 every five yards. Do these fabrics have the same unit cost? Explain.

  2. chem.

    Diet Coke has a pH of about 3.0. Milk has a pH of about 7.0. How much greater is the H+ ion concentration of Diet Coke when compared to milk? - Would it be 1x10^4 greater concentration

  3. math

    Deandre is a software salesman. His base salary is $1900 , and he makes an additional $50 for every copy of English is Fun he sells. Let P represent his total pay (in dollars), and let N represent the number of copies of English

  4. maths

    a man marks his good at a price that would give him 20% profit. he sells 3/5 of the goods at the marked price and sells the remaining at 20% discount. find his gain % on the whole transaction.

You can view more similar questions or ask a new question.