Math (just need some help)

A jet ski company charges a flat fee of $24.00 plus $2.25 per hour to rent a jet ski. Another company charges a fee of $23.00 plus $2.50 per hour to rent the same jet ski.

Using a graphing calculator, find the number of hours for which the costs are the same. Round your answer to the nearest whole hour.
a. 9
b. 8
c. 4***
d. 3

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. I'm pretty sure this is correct, but don't have a graphing calculator to prove it. Can someone prove it for me?

    1. 👍
    2. 👎
  2. there are lots of online graphers. Try typing your function in at wolframalpha.com as I did here:

    http://www.wolframalpha.com/input/?i=24.00%2B2.25x+%3D+23.00%2B2.50x

    1. 👍
    2. 👎
  3. Thanks Steve this helps a lot! Most other online graphing calculators are complicated and I do not understand them.

    1. 👍
    2. 👎
  4. Linear Systems (part1)
    1.B:(2,3) 2.C:4 3.B:(shaded on the right) 4.A:(x+y=7 6.50x+3.50y=33.50) 5.C:(3 quarters shaded at the top) 6.A:-4 7.C:6lbs(gc) 2lbs(jb) 5lbs(hc) 8.C:one solution 9.C:4x-7y=-12 -14x+4y=4 10.A:(3,-2)

    1. 👍
    2. 👎
  5. Algebra 2 A Unit 4: Linear systems unit test (Part 1)
    1. C. (1,2)
    2. C. 4
    3. C.
    4. A. x+y=7 6.50x + 3.50y= 33.50
    5. C.
    6. D. -14
    7. B. 4 lbs. gummy candy, 2 lbs. Jelly beans, 3 lbs. Hard candy
    8. C. one solution
    9. B. { 4x-7y=-12 -14x+4y=4
    10. D. ( -1, -10)

    1. 👍
    2. 👎
  6. Linear Systems Unit Test Part 1:
    1. (1, 2)
    2. 4
    3. Graph 2
    4. x+y=700 | 2x+4.5y = 1200
    5. Graph 5
    6. -14
    7. 6 lbs. gummy candy, 2 lbs. jelly beans, 5 lbs. hard candy
    8. no solutions
    9. 4x - 7y = -12 | -14x + 4y = 4
    10. (3, -2)

    ---

    Jordan_the_rat#0217

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. college algebra

    Deshaun is going to rent a truck for one day. There are two companies he can choose from, and they have the following prices. Company A has no initial fee but charges .70 cents for every mile driven. Company B charges an initial

  2. math

    Ivanna is going to rent a truck for one day. There are two companies she can choose from, and they have the following prices. Company A charges 114 and allows unlimited mileage. Company B has an initial fee of 65 and charges an

  3. math

    one company charges $6.95 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 set up fee. for what number of shirts would the total be the same?

  4. Math

    U Move It charges $16 per hour plus a fueling fee of $25 to rent a truck. Jamarcus needs to rent a truck and can spend no more than $125. Which inequality represents the situation? 25h + 16 < 125 25h + 16 > 125 16h + 16 < 125***

  1. Math

    A rental company charges $15 plus $4 per hour to rent a bicycle. If Margie does not want to spend more than $27 for her rental, write and solve an inequality to determine how many hours she can rent the bicycle and not spend more

  2. math

    A kayak rental company charges a flat fee for the rental plus a fee per hour. The graph shows the cost of renting a kayak for x hours. About how much does it cost only for the hours of the rental if the total cost was $45.00? A

  3. Algebra 2 A

    A jet ski company charges a flat fee of $26.00 plus $3.25 per hour to rent a jet ski. Another company charges a fee of $24.00 plus $3.50 per hour to rent the same jet ski. Using a graphing calculator, find the number of hours for

  4. Algebra II

    Ravi is going to rent a truck for one day. There are two companies he can choose from, and they have the following prices. Company A charges $75 and allows unlimited mileage. Company B has an initial fee of $55 and charges an

  1. algerbra

    Melanie wants to rent a bike on her vacation for less than $50. At Mike's Bike Shop, she can rent a bike for $8 per hour plus a $6 flat fee. Any portion of an hour is charged as a full hour. The inequality that represents this

  2. Math

    Meagan will be using a moving truck to move her belongings to another location. She is trying to decide from which company to rent the moving truck: • Option 1: Truck A offers a flat fee of $25 and $.50 per mile. • Option 2:

  3. Math, I NEED HELP.c:

    A rental company charges a flat fee of x dollars for a floor sander rental plus y dollars per hour of the rental. One customer rents a floor sander for 4 hours and pays $63. Another customer rents a floor sander for 6 hours and

  4. Algebra1 Math

    A moving company charges $800 plus $16 per hour. Another moving company charges $720 plus $21 per hour. How long is job that costs the same no matter which company is used?

You can view more similar questions or ask a new question.