Math

Chan Hee bought 3.4 pounds of coffee that cost $6.95 per pound. How much did he spend on coffee?

My answer:
$6.95/3.4=2.044

Is my answer correct or how would I do this

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Think about it.

    How can he pay less than the cost of a pound of coffee?

    You have four choices -- add, subtract, multiply, divide. You divided and came up with a ridiculous answer.

    Now what are you going to do?

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. Multiply so you would multiply $6.95 per pound of coffee x 3.4 pounds of coffee=$23.63 is the total that he paid

    1. 👍
    2. 👎
  3. Yes, now you've got it. :-)

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  4. Ty so much Ms. Sue. You are the best.

    1. 👍
    2. 👎
  5. You're very welcome, Matt. :-)

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  6. can someone tell me the answer im stuck on the question i did it multiple times and cant get it.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost? A) C(n)=0.25n-0.40;$7.10 B)

  2. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound? $8 coffee __________ $4

  3. math

    The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. If one pound of cashews costs $2, what is the cost of one pound of peanuts? What is the total cost of two pounds of peanuts and one pound of cashews?

  4. Math

    1. A food factory produces trail mix containing raisins and cashews at a cost of $9 per pound. Every 3-pound container of trail mix contains r pounds of raisins and c pounds of cashews. The factory purchases raisins at $4 per

  1. Math (Please help)

    Macario is making 12 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. macadamia nuts cost $9 per pound and almonds cost $5.25 per pound. how many pounds of macadamia nuts and how many pounds of almonds should macario use for

  2. Math

    Christine's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Christine $5.85 per pound, and type B coffee costs $4.40 per pound. This month, Christine made 174 pounds of the blend, for a

  3. Math- urgent

    Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of cheese, what is the cost per pound? Please show your work.

  4. algebra

    The coffee counter charges $9.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and $8.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make a 20-lb blend that sells for $8.40 per pound? Answer: Kenyan-8 lb;

  1. math

    Alana bought 3/8 pound of swiss cheese and 1/4 pound of American Cheese. Which pair of fractions cannot be used to find how many pounds of cheese she bought in all a)6/16 and 4/16 b)9/24 and 6/24 c)24/64 and 8/64 d)15/40 and 10/40

  2. math

    A farmer's market is selling peaches for $2.00 a pound. If you buy 2 pounds, you save 10% on each pound. How much does it cost to get 2 pounds of peaches

  3. Math

    Alana bought 3/8 pound of swiss cheese And 1/4 pound of American cheese Which pair of fraction can not be used to find how many pounds of cheese she bought in all? 6/16 and 4/16 9/24and 6/24 24/64and 8/24 15/40and 10/40

  4. math

    A grocer wishes to blend two different coffee brands because he wants to make a blend of 480 pounds to sell at $2.68 a pound. If he uses a brand of coffee worth $2.50 a pound with another brand worth $2.80 a pound, how many pounds

You can view more similar questions or ask a new question.