Math

Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?

My answer: I would have to say to buy an 8 pound bag of dog food.

I am confused though if they are asking what math operation to do.

Please assist me if you can.

  1. 👍 3
  2. 👎 0
  3. 👁 1,124
  1. Figure out the cost per pound for each size bag.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. $1.345 or $1.35 is the cost per pound for a 4 pound bag

    $0.925 or $0.93 is the cost per pound for an 8 pound bag

    The better buy would be the 8 pound bag.

    1. 👍 2
    2. 👎 0
  3. You're right.

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  4. Thank you Mrs. Sue. I thought it might have something to do with he cost per pound.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. You are welcome, Matt. :-)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  6. You guys are the best

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Johns house is 12 miles away from school. He is 2/3 a way from home. How many miles has he walked? A.8 B.16 C.18 D.24 Jill bought a 9-pound bag of cat food for her cats. She has used 4/5 of the bag. How many pounds has she used

  2. physics

    A 34-pound crate is pushed across the floor by a 30-pound horizontal force F1. Aside from the pushing force and gravity F2, there is also a 34-pound force F3 exerted upward on the crate and a 20-pound frictional force F4 What

  3. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it... A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts.

  4. math

    qustion 1.) jill has bought a 9 pound bag of cat food for her cats. she has used 4/5 of the bag. how many pounds has she used?

  1. Algebra 1

    Juan went to the store to buy some apples. The price per pound of the apples is $4 per pound and he has a coupon for $1.25 off the final amount. With the coupon, how much would Juan have to pay to buy 4 pounds of apples? Also,

  2. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

  3. math

    fei yen's dog eats 8 ounces of dog food each day. fei yen bought a 28 pound bag of dog food, How many 8-ounces servings are in a 28 pound of dog found?

  4. Math

    A 5-pound bag of potatoes costs$3.40 what is the cost per pound

  1. Algebra

    A landscaping company sells 40-pound bags of top soil. The actual weight x of a bag, however, may differ from the advertised weight by as much as 0.75 pound. Write an inequality involving absolute value that expresses the

  2. math

    marie purchased a 2-pound box of dog food with a 75-cents-off coupon. she also mailed in the box top to receive a company rebate for $1.00. if p represents the original cost, what did she pay for the dog food after receiving all

  3. Math

    1. A food factory produces trail mix containing raisins and cashews at a cost of $9 per pound. Every 3-pound container of trail mix contains r pounds of raisins and c pounds of cashews. The factory purchases raisins at $4 per

  4. Math

    A clock was exactly on time at noon on Monday. At 8 Pm. on Tuesday it was 128 seconds slow. At that same rate, how much did it lose in 1/2 hour? Question 2. if carrots are selling at $.0125 a pound, how many pound we can buy for a

You can view more similar questions or ask a new question.