bridge

Vincent went to a pizza restaurant. A vegetable pizza costs $8 and a chicken pizza costs $12. Find an inequality to determine the number of pizzas he can buy along with one vegetable pizza if he has $140 to spend.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 206
  1. Indicate your specific subject in the "School Subject" box, so those with expertise in the area will respond to the question.

    8 + 12p ≤ 140

    Solve for p.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. college physics help please...

    The location of the center of mass of the partially eaten, 11 inch diameter pizza (r = 5.5) shown in Figure 9-20 is Xcm = -1.1 in. and Ycm = -1.1 in. Assuming each quadrant of the pizza to be the same, find the center of mass of

    asked by sally on October 19, 2008
  2. Math (Area of Shapes)

    Suppose that when pizza dough is rolled out it costs 25 cents per square foot, and that sauce and cheese when spread out on a pizza have a combined cost of 60 cents per square foot. Let's say sauce and cheese are always spread out

    asked by Chelsea on October 28, 2012
  3. math

    What is the maximum number of pieces you can divide a circular pizza into with 4 cuts? [All cuts must be distinct straight lines from one point on the edge of the pizza to another point on the edge of the pizza, and you may not

    asked by unowen on July 6, 2017
  4. Math

    A 6-inch pizza costs $3.50. A 12-inch pizza costs $11. How much less is the area of the 6-inch pizza than the area of the 12-inch pizza? Express your answer to the nearest hundreth.

    asked by Ashley on April 20, 2016
  5. Pre ALgebra

    If a pizza with a diameter of 12 inches costs $10.99, based on area, about how much should a 15-inch pizza cost? (Hint: Be sure to use the area of the pizza in your proportion, not the diameter.)

    asked by Kathlyn on May 27, 2014
  1. Math

    Which one of these is a better buy? A large pizza with a 12 inch diameter that costs $14, or a medium pizza with a 6 inch diameter that costs $5. The Large? Thanks

    asked by mc on January 25, 2016
  2. math

    A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let tt represent the number of toppings and cc represent the total cost of the

    asked by kile on February 13, 2017
  3. Math

    Four friends are sharing a pizza. The chart shows how much pizza each friend are. Who are the most pizza? Name Amount Kanya 0.15 Than 3/20 Sinla 2/9 Jessica 0.2 I think Kanya ate the most.

    asked by Anything But Anonymous on November 27, 2018
  4. Math

    Here is the problem: Christopher orders a three topping pizza for $15.25, and a 5 topping pizza for $17.75. Write and solve a system of linear equations to find the price of a plain cheese pizza (no toppings) and the cost of each

    asked by Kathy on January 27, 2014
  5. Statistics

    You have the following information about 7 pizzas in the oven:3 of 7 pizza are thick crust, and of these one has only sausage and2 mushroom. the remaining four are regular crust, and of these 2have only sausage and 2 have only

    asked by Chelsea on May 24, 2011
  6. Physics

    If you were to push a pile of books across a table, in which location would this be the easiest? The moon(my choice) Earth Same amount no matter the location Jupiter Suppose a large pizza is placed on earth, the moon, and Jupiter.

    asked by Pookie on October 1, 2018

You can view more similar questions or ask a new question.