pre-algebra

Mara ordered 5 bags of seed for $7.00 each and 3 wildflower seed kits for $9.00 each.She also paid a $13 shipping fee.Which expression shows the total cost?

What is the solution of 5(n+m)when n=3 and m=6?

Which inequality symbol makes the statement true?
11-(-2)_____-6-12

Mara ordered 5 bags of seed for $7.00 each and 3 wildflower seed kits for $9.00 each.She also paid a $13 shipping fee.Which expression shows the total cost?

What expressions did you have to choose from?

What is the solution of 5(n+m)when n=3 and m=6? Merely substitute the numbers for their respective letters and calculate.

Which inequality symbol makes the statement true?
11-(-2)_____-6-12

Do the math for each side, then put in the appropriate symbol. ">" means "greater than" and "<" means "less than."

I hope this helps. Thanks for asking.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Landscape is designing a display of flowers for an area in a public park. The flower seeds will be planted at points lie on a circle that has a diameter of 8 feet. The point where seed is planted must be at least 2 feet away from

  2. math

    landscape is designing a display of flowers for an area in a public park. The flower seeds will be planted at points lie on a circle that has a diameter of 8 feet. The point where seed is planted must be at least 2 feet away from

  3. Math

    The table lists the total number of bags of grass seed it took to plant a certain number of lawns. All of the lawns were the same size. Number of Lawns: 4 = 22, 5 = 27.5, 6 = 33, 7 = 38.5, and 8 = 44. (The numbers that are 4-8 are

  4. math

    A farmer is going to divide her 50 acre farm between two crops. Seed for crop A costs $50 per acre. Seed for crop B costs $25 per acre. The farmer can spend at most $2,250 on seed. If crop B brings in a profit of $90 per acre, and

  1. math

    A landscape is designing a display of flowers for an area in a public park. The flower seeds will be planted at points lie on a circle that has a diameter of 8 feet. The point where seed is planted must be at least 2 feet away

  2. math

    A city plans to plant grass seed in a public playground that has the shape of a triangle with a height of H = 50 m and a base of B = 24 m. Each bag of grass seed will seed 120 m2. How many bags of seed should be purchased?

  3. geometry

    elbert wants to plant grass seed in his backyard. His yard is shaped like a rectangle that is 6 meers by 7 meters. He plans to use a cup of seed for every square in his yard. How many cups of grass seed will he need?

  4. Consider the linear programming problem

    A farmer has a field of 70 acres in which he plants potatoes and corn. The seed for potatoes costs $20/acre, the seed for corn costs $60/acre, and the farmer has set aside $3000 to spend on seed. The profit per acre of potatoes is

  1. math

    Which is the better buy? Justify each answer. a) 6.2 L of gas for $5.39 or 8.5 L of gas for $7.31 b) 5 candles for $3.00 or 12 candles for $5.99 c) 2 kg of grass seed for $1.38 or 5 kg of grass seed for $2.79

  2. math

    A rectangular plot of land is to be seeded with grass if the plot is 22m X 28m and a 1kg bag of seed is needed for 85m^ of land how many bags of seeds are needed?

  3. Math

    The volume of seed in a bird feeder is represented by the equation V = 12(24-h) Q: Make a table of ordered pairs (h,V)

  4. Linear Programming

    A farmer is going to divide her 60 acre farm between two crops. Seed for crop A costs $20 per acre. Seed for crop B costs $10 per acre. The farmer can spend at most $700 on seed. If crop B brings in a profit of $60 per acre, and

You can view more similar questions or ask a new question.