math

At the malt shop a large chocolate shake takes 8/9 of a pint of milk. If the medium shake takes 1/7
the amount of a large, how much does the medium shake take?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. (1/7)(8/9) = 8/63

    However no way the large takes 7 times as much milk as the medium.
    You have a typo or something.

    1. 👍
    2. 👎
  2. don't actualy know

    1. 👍
    2. 👎
  3. at the malt shop a large chocolate shake takes 8/9 of pint milk.if the medium shake takes 1/7 the amount of large how much does the medium shake take?

    1. 👍
    2. 👎
  4. damon you are wrong, alright i have a question for you how much is a pint?

    1. 👍
    2. 👎
  5. The answer is 8 and 4/63! The answer is a mixed number.

    1. 👍
    2. 👎
  6. Given the statement: At the malt shop a large chocolate shake takes 8/9 of a pint of milk

    ⇒ Amount of large chocolate shake= pint of milk.

    It is also given that: if the medium shake takes 1/7 the amount of a large.



    Substitute the given values we have;

    Simplify:

    pint of a milk

    Therefore, the medium shake take pint of a milk.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Pre-cal

    Define your variables, write a system of equations, use your calculator to solve the system of equations and answer the problem. A grocer sells milk chocolate at $2.90 per pound, dark chocolate at $4.40 per pound, and dark

  2. Math

    1. Jacob is baking chocolate chip cookies. The recipe uses 3/4 cup of sugar. Jacob wants to make one half of a batch. How many cups of sugar does he need? My answer is 1/4 cups if sugar. 2. In the fridge, hannah had 2/3 of a quart

  3. Maths

    In a box of chocolates, •one-fifth are plain chocolate •one-sixth are white chocolate •the other 38 are milk chocolate. How many chocolates are there in the box?

  4. Algebra MRS SUE??

    Two quarts of ice cream cost $5.48. How much does 1 pint cost? (Remember to convert : 2 pints=1 quart) * 1 point $0.69 per pint $2.74 per pint $1.37 per pint $4.11 per pint what is it

  1. math

    Alistair has 5 half-pound chocolate bars. It takes 11/2 pounds of chocolate, broken into chunks, to make a batch of cookies. How many batches can Alistair make with the chocolate he has on hand?

  2. math

    1. Cheryl pours 1 pint of milk from a full 1-gallon jug. How much milk remains in the jug? I think 7 pints. 2.Ada buys 3 pounds 8 ounces of ham and 4 pounds 2 ounces of cheese for a party. How much ham and cheese did she buy? I

  3. Math

    A grocer sells milk chocolate at $2.90 per pound, dark chocolate at $4.40 per pound, and dark chocolate with almonds at $5.50 per pound. He wants to make a mixture of 50 pounds of mixed chocolates to sell at $4.50 per pound. The

  4. English please help thanks

    1.Identify the complete sentence. A.Chocolate milk, chocolate fudge, ice cream, and candy. b.The average American nearly twelve pounds of chocolate each year. C.The scientific name for chocolate is Theobrina cacao. D.Loosely

  1. math dividing fractions

    Julia ate 1 over 2 pint of mint ice cream. Mark ate 3 over 4 of malt ice cream. How many times more ice cream did mark eat?

  2. Math

    Can anyone help with this question? Your backpack contains 2010 chocolate bars, which you are going to divide between your best friend and yourself. You think you are a nice person, so you will give your best friend more than zero

  3. algebra

    the ratio of chocolate cones to vanilla cones sold at an ice cream shop is 5:4 if 54 cones were sold how many were chocolate?

  4. math

    Liann works in the olde tyme Soda shoppe. The shop sells milkshakes, double milkshakes, and triple milkshakes. A shake uses 1/8 cup of syrup, a double shake uses 1/4 cup of syrup, and a triple shake uses 3/8 cup of syrup. How many

You can view more similar questions or ask a new question.