Business math

Choose the correct answers for (a) the total installment price, (b) the carrying charges, and (c) the number of months needed to save the money at the monthly rate to buy the item for its cash price.

A dinette table with a cash price of $200 at $8.50 down and $11.00 per month for 24 months.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 8.50 + 11 (24) = 272.50
    The total price
    Carrying charges 72.50

    divide $11 into 200

    1. 👍
    2. 👎
  2. Choose the correct answers for (a) the total installment price, (b) the carrying charges, and (c) the number of months needed to save the money at the monthly rate to buy the item for its cash price.

    a bunk bed with a cash price of $1,998, at $143 per month for 15 months

    1. 👍
    2. 👎
  3. Choose the correct answers for (a) the total installment price, (b) the carrying charges, and (c) the number of months needed to save the money at the monthly rate to buy the item for its cash price.

    a TV with a cash price of $600 at $59.00 per month for 12 months

    1. 👍
    2. 👎
  4. Choose the correct answers for (a) the total installment price, (b) the carrying charges, and (c) the number of months needed to save the money at the monthly rate to buy the item for its cash price.

    a racing bicycle with a cash price of $900 at $90.00 down and $40.50 per month for 24 months

    a. $

    b. $

    c.

    1. 👍
    2. 👎
  5. Choose the correct answers for (a) the total installment price, (b) the carrying charges, and (c) the number of months needed to save the money at the monthly rate to buy the item for its cash price.

    a TV with a cash price of $600 at $59.00 per month for 12 months

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. English

    Please please please check my answers and explain to me why they are right or wrong!!! 24.) Choose the correct voice of the underlined verb. (1 point) The pitcher THREW the ball to the catcher. a.) active** b.) passive 25.) Choose

  2. math

    Calculate (a) the total installment price, (b) the carrying charges, and (c) the number of months needed to save the money at the monthly rate to buy the item below for its cash price (remember to round up). A bicycle with a cash

  3. Operations Management

    The maintenance department of a hospital uses 816 cases of liquid cleanser annually. Ordering costs are $12, carrying costs are $4 per case a year, and the new price schedule indicates that orders of less than 50 cases will cost

  4. English

    Please check my answers. 1) Choose the correct form of the pronoun in parentheses. I just found my favorite photo of my brother and (he, him). I choose 'him'. 2) Identify how the pronoun is used in the sentence. Marcy, please give

  1. Math

    A librarian is expanding some sections of the city library. He buys books at a special price from a dealer who charges one price for any hardback book and another price for any paperback book. For the children's section, Mr. Shah

  2. math

    Hi again. I don't understand these two questions so um please help me. Also explain me how to do it. Please 1. An electrician charges $40 to come to your house. She also charges $55 for each hour that she works. The electrician

  3. Algebra

    Look at the following points. (4,0), (3,-1),(6,3),(2,-4) Which are solutions to y=x-4? Choose all correct answers.

  4. Physics

    Consider the following four possibilities for two point charges and choose the one(s) that do not change the magnitude of the electrostatic force that each charge exerts on the other: A. Double the magnitude of each charge and

  1. Economics

    10. An industry currently has 100 firms, all of which have fixed cost of $16 and average variable cost as follows: Quantity / Average variable cost: (1/$1),(2,$2), (3,$3), (4,$4), (5,$5), and (6,$6) b. The price is currently $10.

  2. math

    The local gym charges a membership fee and a price per visit. After 5 visits, Stacy had spent a total of $170; after 10 visits, she had spent a total $295. How much is the membership fee and the price per visit?

  3. Economics

    The market for fertilizer is perfectly competitive. Firms in the market are producing output, but they are currently making economic losses. a. How does the price of fertilizer compare to the average total cost, the average

  4. math

    Choose the correct answers for (a) the total installment price, (b) the carrying charges, and (c) the number of months needed to save the money at the monthly rate to buy the item for its cash price. a wedding dress with a cash

You can view more similar questions or ask a new question.