math ,confused

The question is : Bath towels sell for $13.25 each, while hand towels sell for $4.50 each. Theresa buys some of each type of towel for a total of $62.25. If she spends $17.25 more on hand towels, how many of each type does she buy ?

oh never mind I found my mistake (I fell )

feel*

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Awwh man, how do you do this???

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with six pounds of cashew nuts that sell for$4 a pound to get a mixture that can sell for $2.50 a pound?

  2. Math Word Problem

    Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The peanuts didn't sell well, so in order to sell 60 lbs of peanuts the manager decided to mix 60 lbs of peanuts w/ cashews and sell the mixture for $2.50 per

  3. Math

    Mr. Kushner's class is selling candles for a class trip. There are 18 students in his class in all. 3 students sell 5 candles. The number of students who sell 6 candles is 2 more than the number who sell 5 candles. 3 students sell

  4. social studies

    A baker in Arkansas wants to sell expensive cakes she has already determined the tools and resources she will need to produce them which of the following list answers the third basic economic question for her business A. Her

  1. Math problem

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound? Express the

  2. math

    A roll of paper towels has a radius of 12 cm and a height of 18 cm. the cardboard tube in the centre has a radius of 5cm. Find the volume of the paper towels So would I do 18-12?

  3. MAth

    A high school purchases a printing machine that can put lettering on clothing for $6000. The school plans to print T-shirts with the school logo and sell them. Each T-shirt costs the school $4 and will sell for 412. hOW MANY

  4. maths

    Sid and Libby are planning to sell pies at a local fair. They spend $200 to rent a table at the fair. Their costs for ingredients, other supplies, baking, and packaging are $3.00 per pie. Sid and Libby plan to sell the pies for $8

  1. math

    Paper towels are sold at the rate of $6.50 per doxen rolls. Figure the cost of 10 dozen rolls of towels with a 3.5% discount and a 6% sales tax.

  2. Mathematics

    Trevor has $65 to spend at the sporting goods store. He buys 3 cans of tennis balls for $6 each. How many $8 sports towels can Trevor buy?

  3. Mathematics

    In a market survey 100 traders sell fruit 40 sell apple 46 sell apples 50 sell oranges 14 sells apple and oranges 15 sell the three fruits 1: represent the information on venn diagram 2: find the number that sell orange and mango

  4. math

    Sixty-five randomly selected car salespersons were asked the number of cars they generally sell in one week. Fourteen people answered that they generally sell five cars; nineteen generally sell six cars; twelve generally sell

You can view more similar questions or ask a new question.