math

If the store purchases an item at a wholesale cost of $3.50 per item, and it is sold at a retail value of $5.00 per item. What is the gross profit percentage of the item?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 128
asked by alan
  1. (5.00 - 3.50) / 3.50 = ?

    Multiply the decimal answer by 100 to find the percentage.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    If the store purchases an item at a wholesale cost of $3.50 per item, and it is sold at a retail value of $5.00 per item. What is the gross profit percentage of the item? (formula: gross profit percentage = [(retail - cost)

    asked by linn on September 18, 2011
  2. math

    If the store purchases an item at a wholesale cost of $3.50 per item, and it is sold at a retail value of $5.00 per item. What is the gross profit percentage of the item? (formula: gross profit percentage = [(retail - cost)

    asked by jimmy on June 15, 2011
  3. computer science

    Write a program that will input an item’s wholesale cost and its markup percentage. The program will output the item’s retail price. The program should repeat for several input values. For example, if an item cost is 5.00 and

    asked by Matt on March 30, 2010
  4. Math!

    Pls help me on this, i dunno the answer but i got the answer of my own, but its wrong nad this paper is already marked, but i still cant seem to understand how to solve this! A furniture store bought an item for $810 less 15%. The

    asked by Thara! on March 11, 2010
  5. Programming

    I’m using VB 2008. I need to write a simple program that calculates total sales of purchases. The program should accept item costs as input calculate the tax on each item (8%) display the item cost, total cost, and total after

    asked by Brenda on April 17, 2011
  6. math

    a man purchased 3 item which cost 100 dollars. The second item is half of the first, and the third item is have of the second. How much was each item?

    asked by diane on January 7, 2011
  7. Math :(

    Can someone plz explain how to do this math project, Plz give me some examples! Directions: For this project, you will visit an online marketplace website and choose three different products that you might want. For each product,

    asked by Princess Anna on December 15, 2013
  8. accounting

    Item: Raw Materials (cost for hamburgers) Total Annual Cost: 650 Item: Building Rent Total Annual Cost: 9000 Identify which cost item above is fixed and variable and why

    asked by vdan on November 16, 2007
  9. mangerial economics

    suppose it cost $1000 to prepare a factory to produce a certain item,after the preparation is complete, it cost $40 to produce each item. After the items are produced, it cost an average of $10 per year for each item held in

    asked by yahaya on February 4, 2016
  10. programming

    Create three (3) one-dimensional arrays: Item Number, Quantity-on-hand and Unit Cost for 15 items. Input data into all the arrays. After the data is entered, read an arbitrary number of records containing an item number and

    asked by lidia on February 21, 2014

More Similar Questions