4th grade math

Ryan is making small meat loaves. Each small meat loaf uses 3/4 pound of meat. How much meat does Ryan need to make 8 small meat loaves

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 494
asked by mercy
  1. (3/4) * 8 = ?

    I'll be glad to check your answer.

  2. You're right. Ryan needs 6 pounds of meat.

  3. Four things of meat loaves

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by destiny
  4. I need help

    1. 👍 1
    2. 👎 1
    posted by Nova
  5. You are right it is 6 pounds of loaves

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Tom is making meatloaf with 3/4 pound of turkey and 5/6 pound of ground beef. What is the LCM he should use to find the total number of pounds of meat? How many pounds of meat will be in the meat loaf? Show your work Completely.

    asked by bob on November 16, 2014
  2. Microeconomics

    The supply of meat in Russia increases, causing meat prices to fall. Lower prices always means that Russian households spend more on meat. There is something wrong with this sentence. What is wrong? The work ALWAYS should not abe

    asked by Tami on July 20, 2007
  3. FCCOLLEGE

    Rashida has a monthly income of $200.which sheallocates between two goods meat and potatoes, (a)suppose meat cost$4 per pound and potatoes cost $2 per pound.drawv her budget constraint. (b)suppose that her utility function is

    asked by raeesa javed on April 19, 2010
  4. algebra tricky q

    Clem Colfax had $10 to buy groceries. He needed milk at 70 cents a carton, bread at 60 cents a loaf, breakfast cereal at 50 cents a box, and meat at $1.50 a pound. He bought twice as many cartons of milk as loaves of bread, the

    asked by Anonymous on May 1, 2016
  5. Math

    Dao has 2 and 3/8pounds of hamburger meat he is making 1/ 4 pound of hamburgers does doa have enough meat to make ten pounds

    asked by Niya on September 24, 2015
  6. Math

    Steven bought a piece of meat and cut it into three pieces. The mass of the first piece of meat was 5/8 of the mass of the second piece of meat. The mass of the second piece of meat was 4/7 of the mass of the third piece of meat.

    asked by Dottie on September 11, 2012
  7. math

    Business and finance. Lunch meat sells for about $3 per pound. You use about 1/2 pound per day for sandwiches. How much should you budget for lunch meat over the next month (about 20 workdays)? =$30.00?

    asked by sally on September 11, 2009
  8. algebra

    Dao has 2 3/8 pounds of hamburger meat. he is making 1/4 pound hamburgers. does Dao have enough meat to make 10 hamburgers? explain. thanks

    asked by Liz on September 29, 2014
  9. American Customs Question

    Is it illegal to eat dog meat in America? My American friend says that you cannot buy dog in American grocery stores, that it would be against the law. Is it against the law to sell dog meat, or to eat it also? If my Korean

    asked by Kung Li on April 4, 2007
  10. math

    • 9 different crusts • With or without cheese • 4 different sauces • 8 different meat toppings • 17 different non-meat toppings Obviously you can have only 1 crust, 1 cheese, and 1 sauce on a pizza. However, you can have

    asked by Jim on October 7, 2012

More Similar Questions