MATH

The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost of $6480 dollars when 900 items are stored. In addition, there is a fixed daily cost of $4000. The total daily cost, C when producing and storing n items is the sum of production, storage and fixed costs.

Write a formula for Q as a function of n.

urgent!!

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. business calculus

    Assume it costs Microsoft $4,700 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,690 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function.

  2. Math

    Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the

  3. Economics

    . Consider total cost and total revenue given in the table below: QUANTITY 0 1 2 3 4 5 6 7 Total cost $8 $9 $10 $11 $13 $19 $27 $37 Total revenue 0 8 16 24 32 40 48 56 a. Calculate profit for each quantity. How much should the

  4. Math please help with these word problems i have

    1. The circumference of a circle is the product of the number π and twice the radius. 2. The area of a square is the square of the length of a side. 3. The perimeter of a square is four times the length of a side. 4. Force equals

  1. MATH

    11.) A company produces a product for which the variable cost is $12.30 per unit and the fixed costs are $98,000. The product sells for $17.98. Let x be the number of units produced and sold. a.) the total cost for a business is

  2. Business

    Demand for a product is 25 tones / day and there are 200 working days / year. ==> D = 25(200) = 5000. Ordering cost is €48 / order ==> S = 48 Carrying cost is €2 / unit / year ==> H = 2 Price schedule is as follows: Quantity

  3. business math

    A firm manufacture and markets a product that sells for Birr per unit .Fixed cost associated with activity total Birr 40,000 a month ,while variable cost per unit is Birr 10.A maximum of 10,000 units can be produced and sold

  4. economics

    a firm is planning to manufacture a new product. the sales department estimates the quanity that can be sold depends on the selling price. as the selling price is increased, the quantity that can be sold decreases. they estimate:

  1. Math

    An electrician charges a $50 fee to make a service call plus $25 per hour he works. Determine whether the relationship between the two variables is proportional. Hours Cost($) 1 75 2 100 3 125 4 150 Is this proportional? Because i

  2. Economic

    An industry currently has 100 firms, each of which has fixed cost of $16 and average variable cost as follows: Quantity Average Variable Cost 1 $1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 a. Compute a firm’s marginal cost and average total cost for

  3. MATH HELP

    The cost to produce a product is modeled by the function f(x) = 5x^2 − 70x + 258 where x is the number of products produced. Complete the square to determine the minimum cost of producing this product. 5(x − 7)^2 + 13; The

  4. quantitative analysis

    consider a manufacture whose total cost of producing x items is given by c(x) = 10000 + 5x+1/9x^2 a) what is the average cost function of A(x) = c(x)/x? b)how many items should the manufacturer produce in order to minimize average

You can view more similar questions or ask a new question.