MATH

The price of fish is £6.40 per kilogram, what is the cost of 1 kilogram (500g)?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 282
asked by Rikki
  1. 1 kg is not 500 g. Do you want the cost of 1 kg or do you want the cost of 500 g?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by DrBob222
  2. Please may I have the cost of 500g, thank you.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Rikki
  3. £9:60

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by oye
  4. £9.60

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. I think9.60 idk sorry if this didn't help

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  6. ???????????????????????????????

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by fee
  7. i actually want to ask... if a barrel is 1/5 full it holds 16 litres .how many litres will it hold when 1/2 full this is my home work so plllllleaseee

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by fizz
  8. i love this website

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by fizz

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Two varieties of herbal tea, one cost $4.00 per kilogram other cost $5.00 per kilogram. How many kilograms of each type are needed to make 20kg of a blend worth $4.60 per kilogram?

    asked by TinaG on May 24, 2010
  2. Algebra

    Two kinds of nuts, one cost $5.00 per kilogram another cost $5.40 per kilogram. How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?

    asked by TinaG on May 24, 2010
  3. Physics

    Blocks with masses of 1 kilogram, kilogram, and 3 kilogram are lined up in a row on a frictionless table. All three are pushed forward by a 12 Newton Force applied to the 1 kilogram block. Draw a free body diagram of all 3 blocks.

    asked by Anonymous on November 9, 2016
  4. Math

    In January, the price of a kilogram of potatoes at Supermarket X was $3.20. In May, a kilogram of the same type of potatoes cost $2.99. Find the percentage decrease in price. Express your answer correct to 1 decimal place.

    asked by Drake on October 4, 2016
  5. math

    A store mixes Brazilian coffee worth $11 per Kilogram, Turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Can you help me find how much of each should be used to make a 564- Kilogram of both

    asked by Mandy on December 8, 2011
  6. algebra

    A store mixes kenyan coffee worht $12 per kilogram and turkish coffee worth $16 per kilogram the mixture is to sell for $14 per kilogram how much of each should be used to make a 348-kilogram mixture?

    asked by ana on March 18, 2013
  7. Math

    A trade bought corn for sh 20 per kilogram and beans for sh 60 per kilogram. She mixed the corn and beans and sold the mixture at sh 48 per kilogram. If she made a 60% Profit, determine the ratio corn: beans per kilogram in the

    asked by Kd on September 5, 2018
  8. Physics

    What is the momentum of a 1.5 × 103 kilogram van that is moving at a velocity of 32 meters/second? A. 46.9 kilogram meters/second B. 4.7 × 103 kilogram meters/second C. 4.85 × 102 kilogram meters/second D. 4.85 × 104 kilogram

    asked by fredrick on March 13, 2013
  9. algebra

    Kayla wants to buy snack that weigh 1 kilogram How much she'll have to pay if she buy food in bulk. t=total price p=price per kilogram

    asked by Elise on April 11, 2010
  10. Math

    A store mixes Brazilian coffee worth $10 per kilogram and Turkish coffee worth $12 per kilogram. The mixture is to sell for $11 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 216 kilogram mixture.

    asked by Curt on October 6, 2012

More Similar Questions