Math

Apples are sold at 3 for $2 at Busy Mart. At Big Foods, the same apples are sold at 5 for $2. Kassim buys 15 apples from Big Foods instead of Busy Mart. How much does he save?

  1. 👍 2
  2. 👎 0
  3. 👁 300
  1. 2/3 = $0.67 per apple
    2/5 = $0.40 per apple

    Take it from there.

    1. 👍 0
    2. 👎 3
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. Ms. sue please help me to I don't understand.

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  3. I need help as well

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  4. Hrlp

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 5th grade math

    John picked 30 bags of apples on monday and sold them at his fruit stand for $3.45 each. The following week he picked and sold 6 more. How much money did John earn the 1 st week? 3.45x30=103.50 How much money did he earn in the

  2. maths

    a fruit seller buys 712 fruits ,of which 3/4 are apples. of all apples that he bought 1/3 were found to be rotten. if he sold all the good apples at Rs.5 1/4 each.how much money did he receive on selling all the good apples.

  3. Math

    During its first week of business, a market sold a total of 108 apples and oranges. The second week, five times the number of apples and three times the number of oranges were sold. A total of 452 apples and oranges were sold

  4. Math

    The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many

  1. Math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples.how many more red apples than green apples did Suzanne buy?

  2. math

    Suzanne bought 50 apples at the Apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?

  3. Math

    How many apples are in a 5-lb bag of apples, assuming each apples weighs 9 oz? 5x (16 oz/ 1 ) x 9 = 8.8

  4. 9th grade

    Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple? I need help with this question. I know that this is a bought

  1. Math help

    You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price for regular apples. What is the unit rate for each type of apples?

  2. Math

    Let a represent the pounds of apples that Aaliyah buys. Apples cost 0.99 per pound. Aaliyah has a coupon for .50 off her purchase. She pays a total of 2.14 for apples

  3. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the

  4. Math

    A fruit seller had 450 apples and pears.He sold 1/2 of the apples and 1/4 of the pears. He had a total of 265 apples and pears lefty How many more apples than pears did he have at first. Thanks😊

You can view more similar questions or ask a new question.