Math

Maddy’s loaf tin has three partitioned areas in which to bake three loaves. The outside of the tin along with the partitions is made of 80 inches of material. The area of the entire loaf tin is 192 in2. What are the possible outer dimensions of the loaf tin?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. if the length is x and the width and partitions is y, then

    2x+4y = 80
    x+2y = 40

    xy = 192

    So, which pairs factors of 192 add up as needed?

    1 192
    2 96
    3 64
    4 48
    and so on. In the list you will find the pair(s) you need.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Marcus bake loaf of bread of banana bread for a party he cut the loaf into equal size . At the end of the party there were 6 pieces left . Explain how you can find the number of pieces in the whole loaf if Marcus told 1/3 of the

  2. West Charlotte

    Rosa has 3 3/4 pounds of dough. She uses 3/4 of a pound for one medium loaf of bread. How many medium loaves of bread could be made from Rosa's dough?

  3. math

    Which measurement is equivalent to the amount of flour needed for one loaf of bread? A .05 B 5,000 C 50,000 D 500,000 A bag of flour weighs 2.5 kilograms. If 1 bag makes 5 loaves of bread, how many grams of flour are needed for

  4. Math

    Melissa bought 3 loaves of freshly baked bread at a specialty bread shop. She paid twice as much for the whole grain bread as for the French bread, and $2.50 more for the cinnamon raisin bread than for the whole grain bread. She

  1. Math

    A bag of flour weighs 2.5 kilograms. If 1 bag makes 5 loaves of bread, how many grams of flour are needed for each loaf? A .5 grams B 5 grams C50 grams D500 grams

  2. Maths

    A cylindrical tin full of engine oil has a diameter of 12cm and a height of 14cm. The oil is poured into a rectangular tin 16cm long and 11cm wide. What is the depth of the oil in the tin?

  3. math

    At Frugal Foods a loaf of bread cost about $1 in 1980. In 2013, the loaf of bread cost $2.50. 1.A ratio is a comparison of two amounts by division. What is the ratio of the cost of a loaf of bread in 2013 to the cost in 1980?

  4. business

    Please check. Mary Torres owns and operates a bakery. During the past week she sold 500 loaves of bread at $2.25 per loaf. The raw materials for each loaf cost Ms. Torres $1.80. - Aside from the costs from raw materials, what

  1. Math

    Daniel is trying to work out how much bread he eats in a month. He knows that he eats 4 slices of bread every weekday (Monday through Friday) and 2 slices of bread every day of the weekend (Saturdays and Sundays). There are 20

  2. Algebra

    The cooking time for a mini-loaf of bread is 5 minutes longer than half the time it takes to bake a regular-sized loaf of bread. If it takes 25 minutes to bake a mini-loaf, how long does it take to bake a regular-sized loaf?

  3. Math

    Amy uses 8 cups of flour to make 3 identical loaves of bread.How much flour is in each loaf? I think it is division and I got 2 2/3 cups of flour. Is this correct?

  4. Math

    Maria needs 2 1/2 cups of flour to make one loaf of bread. How many loaves of bread can she make with 15 cups of flour? a. 7 loaves of bread b. 4 loaves of bread c. 5 loaves of bread d. 6 loaves of bread

You can view more similar questions or ask a new question.