algebra

A grocer mixes almonds which sell for 1.20/kg with 180kg of Brazil nuts which sell for 1.50/kg. How many kg of almonds must he use in order to sell the mixture for 1.28/kg?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. If x kg of almonds, then we have

    1.20*x + 1.50*180 = 1.28(x+180)

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math (Please help)

    Macario is making 12 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. macadamia nuts cost $9 per pound and almonds cost $5.25 per pound. how many pounds of macadamia nuts and how many pounds of almonds should macario use for

  2. MAth

    A high school purchases a printing machine that can put lettering on clothing for $6000. The school plans to print T-shirts with the school logo and sell them. Each T-shirt costs the school $4 and will sell for 412. hOW MANY

  3. Art

    You have two boxes of colored pens. The first box contains a red pen, a blue pen, and a green pen. The second box contains a yellow pen, a red pen, and a black pen. What is the set that represents all the pens? (1 point) {red pen,

  4. Math

    For $1.80 a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that tow dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?

  1. Algebra

    A grocer mixes together some cashews costing 8$ per kilogram with some nuts costing 10$ per kilogram. The grocer sold 12 kg of the mixture for 8.50$ per kilogram. How many kilograms of cashews were in the mixture? I have to find 2

  2. math

    Sixty-five randomly selected car salespersons were asked the number of cars they generally sell in one week. Fourteen people answered that they generally sell five cars; nineteen generally sell six cars; twelve generally sell

  3. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost? is there any quick way to

  4. College Algebra

    A grocer mixes peanuts that cost $1.49 per pound and walnuts that cost $2.69 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $2.21 per pound. How much of each kind of nut did the grocer put into the mixture?

  1. statistics

    12. Sixty-five randomly selected car salespersons were asked the number of cars they generally sell in one week. Fourteen people answered that they generally sell three cars; nineteen generally sell four cars; twelve generally

  2. math

    A group of hikers buys 8 bags of mixed nuts .Each contains 3 1/2 cups of nuts.The mixed nuts are shared evenly among 12 hikers.How many cups of mixes nuts each hiker receive?Show your work or explain your answer.

  3. algebra

    A grocer wants to mix nuts which sell for Rs 40 per kilo with nuts which sell Rs 90 per kilo in order to make a mixture which could sell for Rs 70 per kilo.How many kilos of each should be mixed to get a mixture of 630 kilos?

  4. pre-algebra, math

    You make and sell birdhouses. Your fixed costs for your tools and workspace are $3000. The cost of wood and other materials needed to make a birdhouse is $10. You sell each birdhouse for $50. Let x represent the number of

You can view more similar questions or ask a new question.