hbi pact for adults

There are 106-8d common nails in one pound. How many are in 50 pound box

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. well 50 lbs is 50 times a much as 1 lb, so expect 50 times as many nails.

    1. 👍
    2. 👎
  2. 50

    1. 👍
    2. 👎
  3. jjb

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. physics

    A 34-pound crate is pushed across the floor by a 30-pound horizontal force F1. Aside from the pushing force and gravity F2, there is also a 34-pound force F3 exerted upward on the crate and a 20-pound frictional force F4 What

  2. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound? $8 coffee __________ $4

  3. College Algebra

    A grocer mixes peanuts that cost $1.49 per pound and walnuts that cost $2.69 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $2.21 per pound. How much of each kind of nut did the grocer put into the mixture?

  4. Math

    . Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. Based on this cost ratio, which statement is true? A. Mark pays a rate of $3.37 per pound of almonds. B. Mark pays a rate of $3.96 per pound of almonds. C. Mark pays a rate of

  1. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

  2. Math- urgent

    Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of cheese, what is the cost per pound? Please show your work.

  3. Algebra

    The price for pears is y = 2.75x. Which line would have the steepest slope if organic apples and pears were added to the graph? A - organic $2.50/pound; regular $3.00/pound B - organic $0.40/pound; regular $0.50/pound C - organic

  4. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix? I cannot figure out the

  1. Math

    A delivery service charges a base price for an overnight delivery of a package plus an extra charge for each pound the package weighs. A customer is billed $22.85 for shipping a 3-pound package and $40 for shipping a 10-pound

  2. Intermediate Algebra

    Sarah Meeham blends coffee for​ Tasti-Delight. She needs to prepare 150 pounds of blended coffee beans selling for $4.45 per pound. She plans to do this by blending together a​ high-quality bean costing $5.25per pound and a

  3. Algebra

    A grocery store makes a 20-pound mixture of almonds and cashew nuts. The store charges $4 per pound for almonds and $5.50 per pound for cashews. The total value of the mixture is $92. Write a system to find how many pounds of each

  4. Math.

    Kayla weighed her Halloween treats. She counted 1/4 of a pound of lollipops and 2/7 of a pound of gobstoppers. She also counted 1/3 of a pound of mints. How many pounds of candy did Kayla have altogether?

You can view more similar questions or ask a new question.