Ask questions and get helpful responses.

MATH

6. It takes Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work. Write the ratio of the time Pam spends driving home from work to the time she spends driving to work in three different ways.

7. Ben needs to buy orange juice. He can buy 64 fl oz. at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz. at the wholesale club for $7.50.
a) Find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the nearest thousandth.
b) Find the unit price for the wholesale club orange juice. Round your answer to the nearest thousandth.
c) Where should ben buy the orange juice if he wants the best deal? Explain.

8. Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile? Show your work. Interpret the meaning of the unit rate.
3/10 in. = 7/8 mi

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. 6.
    60/45 = 4/3 = 12/9

    7.
    (a) 200cents/64floz = 3.125 cents/floz
    You can do (b) the same way and then compare for (c)

    8.
    3/10 in = 7/8 mi
    (3/10)(8/7)in = 1 mi

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. steve a real one

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. wow this is hard...

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. ughhh I hate math?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  5. Steve, I don't understand your answer for number seven.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  6. Thxx I guess...

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  7. math

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  8. how the f do you. UGGHHHHH steve does cent 200. but how do you do a dollor and 50 cent if he dosent put a . in the 2$ and isntead puts 200 cent i am so confused helpppppppppp

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  9. steve: 200 cent and not $2.00

    me: how do you do the $7.50 then? cause you cant just say 750 cent. or 750$ cause its 7 dollors 50 cent. help please i am confused. cause you have tyo do $7.50 and you cant phrase it like 7 $ 50 cent. THIS DOSENT MAKE ANY SENSE. STEVE HAS TO BE WRONG

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  10. okay after some intesne research steve did it wrong and if you listen to him you will not earn credit
    your apost to do it like $ divided by oz
    aka 2/64=0.031$
    and 7.5/256=0.029$
    wholesale club is the place u wana buy at

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  11. @Jeff
    Thank you!!!!!

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  12. What bout number 8 I don’t understand

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  13. steve you the mvp

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  14. Wouldn't it be 60:45, 60/45, and 60 to 45? It doesn't say to simplify and we've been studying them in this way. Not the simplifying way. This is my answer.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  15. I don't understand what any of you are saying

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  16. you guys have the answers but you guys don't get full credit because you have to show your work!!!!!!!!!!!!!!!1

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  17. steve I legit owe you my life dude

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  18. Me: *Confused*

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  19. yup haha..I dont understand ANYTHING you guys are saying

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  20. ikr This makes NO sense

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  21. so who is it Steve or Jeff

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  22. you guys are 200 cents equals $2.00 use your brains

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  23. i dont get math smh.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  24. help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! I love math but ratios are like the Hench men of the evil math overlord!!!!

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  25. 25=6+1=0ww1

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  26. its 3:4

    60 and 45 have a gcf of 15

    divide both numbers by 15 and you get 3 and 4

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  27. thank u all

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  28. is jeff correct

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  29. what is the real answer

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  30. 60:45; 4:3; 12:9

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  31. can someone just please write the answer and eplain plzzzzzz

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  32. Where is the answer for number 8 >:(

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  33. yeahhh

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  34. I don’t understand 7 or 8 can somebody explain it to me

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  35. ... 7 and 8 are sooooooooooo confusing😢😢🤷‍♀️🤷‍♀️

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  36. o if u gon comment, the it better be the answer bc i dont learn anything with ppl sayn they confused. I get it im cnfused to but comment the answer not something we have all read and seen before.i aint tryna start beef with nobody but im just putting it out there.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  37. Number 8 is giving me a brain aneurysm

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  38. you guys need a brain:(

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  39. NEED HELP THE RIGHT ANSWER AND EXPLAIN

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  40. It takes Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work. Write the ratio of the time Pam spends driving home from work to the time she spends driving to work in three different ways.

    Divide both 45 and 60 by three because "time she spends driving to work in THREE different ways" You could say divide it by 15 but you won't get credit and your teacher may think your cheating because how did you know to divide it by 15?

    So, 45 ÷ 3 = 15 and 60 ÷ 3 = 20

    Then simplify
    15 ÷ 5 = 3
    20 ÷ 5 = 4

    ANSWER: 3:4
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ben needs to buy orange juice. He can buy 64 fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for $7.50.

    a. Find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the nearest thousandth.
    b. Find the unit price for the wholesale club orange juice. Round your answer to the nearest thousandth.
    c. Where should Ben buy the orange juice if he wants the best deal? Explain.

    A: $0.031per ounce because, you divide 54 into 2. 2 ÷ 64 = 0.031

    B: %0.029 per ounce because, you divide 256 into 7.5 . 7.5 ÷ 256 = 0.029

    C: Ben should buy his orange juice from wholesale because 0.029 < 0.031
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile? Show your work. Interpret the meaning of the unit rate.
    3/10 in = 7/8 mi

    (3/10) in = (7/8) mi

    1 in = 7/8 mi ÷ 3/10

    = 7/8 x 10/3 = 70/24

    1 in = 70/24 mi
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------DISCLAIMER: I do not know if these are COMPLETELY RIGHT, I just did this if you need a start on how to solve the problem, after you can solve the problem your way. Then compare mine with yours and make your final answer! I hope you rock that test! (ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  41. I tried to my best to explain this as understandable as I could! Something that will help you with your math is writing NOTES. If you don't write notes you could forgot what you learned the next day (。╯︵╰。), and that would be terrible! So I advise you write notes from your lessons, and when I mean it will help you IT WILL, the work is worth it! I hope you have a wonderful rest of your day. Ciao! (´。• ᵕ •。`) ♡

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  42. you did great @BubblyAbby love u all!

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  43. OMG @BubblyAbby thank you for being so nice to me, also i got a %100 thanks to your help!

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  44. Thank you @willy wonka and @hehy! ٩(◕‿◕。)۶

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  45. @BubblyAbby! tysm very helpful

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  46. Guys don’t put in yo real name they can suspend you if you get caught cheating

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  47. Well that’s for connexus as far as I know

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  48. That is if you are cheating @a person obviously if you get caught red-handed on cheating online yes you can get suspended but it doesn't mean helping others affects you.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  49. and shouldn't you be doing your live lesson!

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  50. tks bubba abby

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  51. If you don't understand how to do the math, ask your teacher or an adult for help to understand how to do it. Don't start cheating because you don't know and if you are cheating, you might get suspended (like what @a person obviously said).

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  52. You guys can also search up examples on how to do it.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  53. @BLM read my name

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  54. Bruh yo all look at Symbolab it’s best for a lot of things like college/ high / middle :/ but you have to download it if you don’t want to the get the math question and put the math on Mathway

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  55. im pretty sure steve right tho

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  56. TY @BubblyAbby :>

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  57. I Liked the help :>

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  58. has any one seen mlady

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  59. @bublyabby i just submitted your answers so now im waiting for the feedback to see if its right, ill update you all once i get the feedback, ( ill be back..bye! )

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  60. alright i got a 60% .-.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  61. Why the hell are we arguing about this

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  62. Guys this is for help not the answers that is why I go on this website for HELP pls stop giving everyone the answers they need to do there own work and not cheat.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  63. ugh I'm so confused

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  64. what in the yeet

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  65. to everyone else who is stuck on question 3, 70/24 comes from 7*10 and 8*3.
    this is because diving fractions is equivalent to multiplying.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  66. @208.137.2.859 that is just not right.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  67. Yoshi had it down. . . Or whatever their user was- Khan Academy might be a better resource bc Jiskha is mostly kids. . . Our age.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  68. How do yall not have the anwsers yet bruh im am fr so confused

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Still need help? You can ask a new question.