math

Every cereal box has a gift inside, but you cannot tell from the outside what the gift is. The store manager assures you that 16 of the 58 boxes on the shelf have the secret decoder ring. The other 42 boxes on the shelf have a different gift inside. If you randomly select two boxes of cereal from the shelf to purchase, what is the probability that BOTH of them have the secret decoder ring?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. prob of ring = 16/58

    prob(2 rings in 2 draws)
    = (16/58)(15/57)
    = 40/551

    or
    C(16,2)/(C(58,2))
    = 120/1653
    = 40/551

    1. 👍
    2. 👎
  2. Every cereal box has a gift inside, but you cannot tell from the outside what the gift is. The store manager assures you that 18 of the 52 boxes on the shelf have the secret decoder ring. The other 34 boxes on the shelf have a different gift inside. If you randomly select two boxes of cereal from the shelf to purchase, what is the probability that BOTH of them have the secret decoder ring?

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A cereal box manufacturer changes the size of a box of cereal to increase the amount of cereal it contains. The equation 12+7.6n and 6 +8n, where n is the number of smaller boxes, are both representative of the amount of cereal

  2. Algebra

    jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal $4.99. write an equation that represents the total cost c of

  3. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.

  4. Math

    An open gift box is to be made from a square piece of material by cutting four-centimeter squares from each corner and turning up the sides (see figure). The volume of the finished gift box is to be 324 cubic centimeters. Find the

  1. math 2

    brittany has a gift box in the shape of a cube. each side of the box measures 15 centimeters. what is the volume of the gift box? is the answer 255, 1,250, 3,375, or 3,475 and how did you arrive at that answer

  2. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax

  3. math

    LeAnn wants to gift wrap a present she got for her little brother. How many square inches of gift wrap will be needed to cover a box that is 5in x 7in x 3in?

  4. Math

    A gift box is 12 inches long, 8 inches wide, and 2 inches high. how much wrapping paper is needed to wrap the gift box? A 272 in^2 B 192 in^2 C 384 in ^2 D 184 in^2

  1. math

    An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What is the unit cost of the cereal?

  2. Maths

    Max pack cereal boxes into a larger box the volume of each wreak box is 175 cubic inches which is the best estimate for the volume of the large box 210,420,2,100 4,200 I pick 2,100 is that correct

  3. Math

    A gift box is 14 inches long, 8 inches wide, and 4 inches high. How much wrapping paper is needed to wrap the gift box? A. 200 B. 350 C. 400 D. 550 I did 2lw + 2lh + 2wh and got 400 as my answer am I correct?

  4. mathematics

    according to a manufacturer, the average weight of a cereal box they produced is 20 ounces with a standard deviation of 0.5 ounce. a) if a random sample of 1000 boxes are selected, what is the probability that the weight is less

You can view more similar questions or ask a new question.