Math

The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time cost (e.g., a printing machine) and repeated costs (e.g., ink and paper). Suppose the total cost to make 30 cards is $800, and the total cost to make 550 cards is $1,300. What is the total cost to make 1,000 cards? Round your answer to the nearest dollar.

I don't even know how to find the answer. Someone please help me.



A) 2,000

B) 2,200

C) 2,364

D) 2,667

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 1,032
  1. I see you fixed the numbers. Can you not follow the method I showed you? Where do you get stuck?

    See related questions below

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve
  2. It's easy, since you know the price and number of cards from the example it gives you all you have to do is divide then multiply: here let me show you:
    $800 divided by the 30 cards it makes is 26.67. So all you have to do, is find out if this works with the other example like this:
    550 cards times 26.67 if it equals $1,300 it is right:it is close to it, so that works. now multiply 26.67 by the 1000 cards you have to find the money amount for. it equals 26670 which is closest to 2,667 so i would choose that one.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. sorry if that was really long...

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. Thats weird. I have the same question on my test but instead my answers are
    A. $2,000
    B. $2,100
    C. $2,250
    D. $2,300

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  5. If you have the exact same question then you already know it is 2000 cuz those are the only 2 same answers in both of your answer choices.

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  6. Its B guys I promise I just took this test

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  7. i need help for the rest

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by jassie
  8. I'm sooo confused UGHHh :P

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  9. Can anyone help me with the test???

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  10. Please help

    1. 👍 2
    2. 👎 0
    posted by No one
  11. can someone help me with the entire test

    1. 👍 5
    2. 👎 0
    posted by gloatee
  12. As you can see, they change the answers and questions for each persons test to prevent students from cheating on tests like this. If you get stuck on one individual question however, I suggest you go to Brainly to seek help on that.

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by Jack

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time cost (e.g., a printing machine) and repeated costs (e.g., ink and paper). Suppose the total cost to make 30 cards is $800, and the total cost to make 550

    asked by Anonymous on October 21, 2015
  2. Math

    The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time costs (e.g. a printing machine) and repeated costs (e.g. ink and paper). Suppose the total cost make 500 cards is $1,100, and the total cost to make 650

    asked by Dylan on April 8, 2016
  3. ATTENTION TEACHERS AND STUDENTS

    Mrs. Matthew called me stupid for not knowing the answer to this so...May I please get some proper help? The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time costs (e.g. a printing machine) and repeated

    asked by Dylan on April 8, 2016
  4. Math-please check

    7. The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time cost (e.g., a printing machine) and repeated costs (e.g., ink and paper). Suppose the total cost to make 300 cards is $900.00, and the total cost to ma

    asked by Rose on March 11, 2018
  5. math

    Michele is a photographer. She sells framed photographs for $100 each and greeting cards for $5 each. The materials for each framed photograph cost $30, and the materials for each greeting card cost $2. Michele can sell up to 8

    asked by Nick on April 28, 2019
  6. algebra 1

    . Marissa is a photographer. She sells framed photographs for $100 each and greeting cards for $5 each. The materials for each framed photograph cost $30, and the materials for each greeting card cost $2. Marissa can sell up to 8

    asked by nicki on November 22, 2013
  7. algebra 1

    Marissa is a photographer. She sells framed photographs for $100 each and greeting cards for $5 each. The materials for each framed photograph cost $30, and the materials for each greeting card cost $2. Marissa can sell up to 8

    asked by malik on November 22, 2013
  8. algebra 1

    Marissa is a photographer. She sells framed photographs for $100 each and greeting cards for $5 each. The materials for each framed photograph cost $30, and the materials for each greeting card cost $2. Marissa can sell up to 8

    asked by malik on November 23, 2013
  9. Math

    1. Marissa is a photographer. She sells framed photographs for $100 each and greeting cards for $5 each. The materials for each framed photograph cost $30, and the materials for each greeting card cost $2. Marissa can sell up to 8

    asked by Jessica on January 20, 2014
  10. Math

    Speedy Printing charges $23 for 200 deluxe business cards and $35 for 500 deluxe business cards. Give that the cost is a linear function of the number of cards printed, find a formula for that function and find the cost of 700

    asked by Steph on September 27, 2012

More Similar Questions