math

mike went to the bakery and bought eatable worth 25$, out of which 30 cents went on sales tax on taxable purchases. if the tax rate was 6%, then what was the cost of the tax free items?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. taxable items ---- x
    cost of taxable items = x + .06x = 1.06x
    non-taxable items ---- 25-1.06x

    .06x = .30
    x=5

    So he bought 5$ of taxable and 19.70$ of nontaxable items.

    check:
    5 + .06(5) + 19.75
    =

    1. 👍
    2. 👎
  2. How

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    how many ways can you make 45 cents with pennies, dimes, nickels,and quarters????? help me as fast as you can this is worth 1/2 my grade

  2. math

    A bakery sells 5800 muffins in 2010. The bakery sells 7420 muffins in 2015. Write a linear model that represents the number y y of muffins that the bakery sells x x years after 2010

  3. word problem(algebra)

    at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!

  4. Math

    Amy and Mike are going to an amusement park. They each bought ice cream, and Mike got a soda. Amy had a $10 coupon to put toward the cost, and Mike paid the rest, which came to $30.25. Admission for one person costs $18.00, and

  1. ALGEBRA

    Mae open her coin purse and found pennies,nickels and dimes with a total value of $2.85.If there are twice as many pennies as there are nickels and dimes combined.How many pennies,dimes and nickels are there if she has a

  2. Math

    The value of a computer bought in 1998 decreases as time passes. Two years after the computer was bought, it was worth $2,600. Five years after it was bought, it was worth $2,000. If the relationship between number of years past

  3. algebra tricky q

    Clem Colfax had $10 to buy groceries. He needed milk at 70 cents a carton, bread at 60 cents a loaf, breakfast cereal at 50 cents a box, and meat at $1.50 a pound. He bought twice as many cartons of milk as loaves of bread, the

  4. math !!!! :O

    The cost of making money varies form coin to coin: Pennies: 0.8 cents each Nickels: 2.9 cents each Dimes: 1.7 cents each Quarter: 3.7 cents each Half dollars: 7.8 cents each What is the cost of making $5.00 worth of each coin?

  1. Math

    Diane has one stamp of each positive integer value 1 cent through 9 cents, inclusive. She wants to put 10 cents worth of postage in a row across the top of an envelope. If arrangements of the same stamps in different order are

  2. Arithmetic

    If pencils are bought at 70 cents per dozen and sold at 3 for 20 cents, the total profit on 6 dozen is?

  3. Mathematics

    Amanda sold 6 of the 12 stickers she bought at 0.49 cents each for 0.75 cents each and the reamining stickers at 40 cents each.Did amanda make a profit or loss selling stickers?? 6 stickers were sold for 0.26 cents more which is =

  4. math

    Suppose that 16 inches of wire costs 64 cents. At the same rate, how many inches of wire can be bought for 48 cents?

You can view more similar questions or ask a new question.