Math- Algebra

The function C(x)=4x+850 closely approximates the cost of daily production run of x picture frames. The number of picture frames produced is represented by the function
x(t)=90t, where t is the time in hours since the beginning of the production run.

now here's where I need help,
Give the cost of a daily production run, C, as a function of time, t.

how should i go about this and plugging in the other equation?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 49
asked by Anna

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Economics

    2. (i) The production function for a firm is given by Q = LK where Q denotes output; Land K labor and capital inputs. Wage rate and rental rate are given by w and r respectively. (a) Show whether or not the above production

    asked by Michelle on May 25, 2011
  2. FINANCIAL MATHEMATICS

    The variable costs associated with a certain process are $0.65 per item. The fixed costs per day have been calculated as $200 with special costs estimated as $0.02X^2, where X is the size of the production run (that is, number of

    asked by FAKAAPO.SUETUSI on October 6, 2011
  3. Calculus

    The Picture It frame company determines that the cost function for its new make-at-Home picture frame is: C(x)= 60x + 72,000, where x is the number of frames produced and C(x) is the cost in dollars. The revenue function for the

    asked by Aletha on February 26, 2007
  4. MATH HELP

    Zoro Manufacturing Company manufacturers wooden picture frames. Each piece of wood yields 15 frames. Each piece of wood costs $18.75. The direct labor charge is $13.50 per hour. Sixty-five frames can be produced each hour. To the

    asked by Beth on March 2, 2016
  5. Math

    All picture frames in a store are on sale at the same percent off the regular price. This sign is near the picture frames to help shoppers calculate the sale price. regular price sale price ------------- ---------- 4.00 3.00 6.00

    asked by Cherry on January 20, 2015
  6. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage

    asked by lily on March 2, 2016
  7. math

    The daily total cost (in dollars) incurred by Trappee and Sons for producing x cases of TexaPep hot sauce is given by the following function. c(x)=0.000002x^3+3x+453 (a) Find the average cost function C. C = ? (b) Find the level

    asked by Julie (PLEASE HELP!!!) on November 19, 2012
  8. math

    The daily total cost (in dollars) incurred by Trappee and Sons for producing x cases of TexaPep hot sauce is given by the following function. c(x)=0.000002x^3+3x+453 (a) Find the average cost function C. C = ? (b) Find the level

    asked by Britney on November 14, 2012
  9. Math

    The daily total cost (in dollars) incurred by Trappee and Sons for producing x cases of TexaPep hot sauce is given by the following function. (a) Find the average cost function C. C = ? (b) Find the level of production that

    asked by Julie on November 19, 2012
  10. Math

    Sam is making 3 picture frames with dimensions seven and seven-eights and five and three quarters. What length of wood does he need for all 3 picture frames? Please answer as soon as possible; need it for tomorrow. Thanks

    asked by Betty on May 22, 2013

More Similar Questions