maaaath

on selling 250 apples , a man loses the selling price of 10 apples . find the loss % . had he purchased them for rs 650 , what would have been the selling price of one apple ?

asked by rupali
  1. His cost is 650/250 = 2.6 per apple

    No idea of his selling price, since I don't know how much his markup is.

    posted by PsyDAG

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. College Algebra

    Deer Valley determined that the cost of these apples was 64 cents per pound. 1. What would be the selling price per pound for the prepackaged apples using a 30% markup based on cost? A 40% markup? A 50% markup? 2. Based on the
  2. profit and loss

    a man gains 20 % by selling apples at a certain price. if he sells it at rs. 1.2 higher than the previous price he gained 40 % find original cost price
  3. Math

    500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?
  4. math

    A man gains 20% by selling apples at a certain price.if he sells it at Rs 1.2 higher than the previous price he gains 40%. Find the original cost price
  5. math

    by selling 90 computer a shopkeeper gains the amount which is equal to the selling price of 10 computer find the profit percent ? had he purchased them for rupees 30000 each what would have been the selling price of a computer ??
  6. math

    By selling a clock for rs 600 a man loses 25%. what should be the selling price for a profit of 25%.
  7. Manegerial accounting

    calculate the net operating income , evergreen corp has provided the following data: sales per period 1000 units ,selling price $ 40 per unit , variable manufacturing cost 12 per unit, selling expenses $5,100 pls 5% of selling
  8. math

    Mr. Smith buys pencils at Rs 250 per hundred and sells each at Rs 1.75.Findd his loss or profit. David bought 2 dozen eggs for Rs 56. Since 6 of them broke, he incurred a loss of Rs 20 on selling them. What was the selling g price
  9. Maths Profit and Loss

    By selling 125 cassettes,a man gains an amount equal to the selling price of 5 cassettes. Find the gain%.
  10. math

    a vendor loses the selling price of 4 oranges on selling 36 oranges . what is his loss percent

More Similar Questions