Finance

Brand advertising is offered a 3/10 net 40 trade discount by its supplier. In the past Brand has been able to get away with paying for supplies on credit in 60days. since it doesnt have money on hand to take advantage of discount, it tries to negotiate a loan with portland state bank. The amount of 375000 with 15% compensating balance and 5500 interest charge has been negotiated for the month of May. Brand already maintains a 16250 balance at the bank. Compute the effective rate of interest on the loan, and the cost of not taking the discount. Should Brand take advantage of the cash discount?

asked by Donna Claire

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Finance

    Brand Advertising is offered a 3/10 net 40 trade discount by its supplier. In the past Brand has been able to ger away with paying for supplies on credit in 60 days. Since it doesn't have money on hand to take advantage of the
  2. science

    please tell me if you agree with the following: Which Brand of popcorn hs the least amount of unpooped kernels after 3 minutes. Brand 1 has 1 Brand 2 has 15 Brand 3 has 16 Brand 4 has 5 Brand 5 has 25 the answer is Brand 1 BUT is
  3. marketing

    what are the pricing issues in the product category? for the brand Nike's 1.Is the market for the brand Nike elastic or inelastic? are there acceptable substitutes? 2. Is the brand a premium product? 3. What is the reference price
  4. ^^Brand Extension^^

    wat does brand extension mean? cud u give me an example? Brand extension or brand stretching is a marketing strategy in which a firm marketing a product with a well-developed image uses the same brand name in a different product
  5. math

    David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand
  6. Math

    Brand A: 20 for $2.50 Brand B: 35 for $3.25 Brand C: 50 for $5.25 Brand D: 100 for $10.00 The school nurse is low on band-aids. She heads to the store and finds 4 brands. Which one is the best buy? You must prove your answer.
  7. math help1answer

    4. Which of the following has the lowest unit price? Brand A: 5 lb for $3.50 Brand B: 8 lb for $5.20 Brand C: 3 lb for $2.25 (1 point) Brand A Brand B Brand C All brands have the same unit price.
  8. math

    the results of a survey of 100 households pointed to shoppers having a preference for house brand products in supermarkets It showed that of 280 households with a combined income of $6000 per month, 71 reported buying house brand
  9. Business math

    A watch with a list price of $889.00 is sold by a wholesaler at a net cost of $545.75. Find the single trade discount rate being offered. round to the nearest tenth of a percent 889.00*61.4? since trade discount equals list price
  10. Math

    Regina buys eggs at the local supermarket. They are sold in different quantities and at different prices. The quantities and prices are shown. Brand A: 6 eggs $1.77 Brand B: 12 eggs $3.75 Brand C: 18 eggs $5.24 Brand D: 24 eggs

More Similar Questions