Math

A company manufactures x units of Product A and y units of Product B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will realize a profit of $3/unit of Product A and a profit of $6/unit of Product B. To manufacture a unit of Product A requires 6 min on Machine I and 5 min on Machine II. To manufacture a unit of Product B requires 9 min on Machine I and 4 min on Machine II. There are 5 hr of machine time available on Machine I and 3 hr of machine time available on Machine II in each work shift. How many units of each product should be produced in each shift to maximize the company's profit?

(x,y)=?

What is the maximum return?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. maximize p=3x+6y subject to
    6x+9y <= 300
    5x+4y <= 180

    Now just draw the lines and find the vertices. There are many helpful online sites to verify your work. One is at

    http://www.zweigmedia.com/RealWorld/LPGrapher/lpg.html

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. MATH

    1. A factory manufactures two products, each requiring the use of three machines. The first machine can be used at most 60 hours; the second machine at most 30 hours; and the third machine at most 80 hours. The first product

  2. math- im really confused! please help!!

    A company makes three products X, Y and Z. Each product requires processing by three machines A, B and C. The time required to produce one unit of each product is shown below. Product X:- Machine A: 1 Machine B: 2 Machine C: 2

  3. Math

    Manufacturing A factory manufactures two products, each requiring the use of three machines. The first machine can be used at most 70 hours; the second machine at most 40 hours; and the third machine at most 90 hours. The first

  4. Algebra

    The Oliver Company plans to market a new product. Based on its market studies, Oliver estimates that it can sell up to 4,500 units in 2005. The selling price will be $2 per unit. Variable costs are estimated to be 20% of total

  1. MATH

    11.) A company produces a product for which the variable cost is $12.30 per unit and the fixed costs are $98,000. The product sells for $17.98. Let x be the number of units produced and sold. a.) the total cost for a business is

  2. Principles of marketing

    1. Experimental research is used to study A. Consumer behaviors B. The natural habitats of consumers C. Cause of effect relationships D. Focus group responses 2. Customer relationship management is used for all of the following

  3. Mathematics

    XYZ Company plans to market a new product.Based on its market studies,the company estimates that it can sell 5500 units in 2004.The selling price will be birr 2 per unit.Variable costs are estimated to be 40% of the selling

  4. Math

    The nutritionistof FLC Foods, Inc. designed a new product for everybody's consumption and believes that the variable cost in producing the said product is Php950.00 per unit and the fixed cost is Php60,000. Write the total cost as

  1. Accounting

    Below is budgeted production and sales information for Flushing Company for the month of December: Product XXX Product ZZZ Estimated beginning inventory 30,000 units 18,000 units Desired ending inventory 34,000 units 17,000 units

  2. accounting

    Below is budgeted production and sales information for Flushing Company for the month of December: Product XXX Product ZZZ Estimated beginning inventory 32,000 units 20,000 units Desired ending inventory 34,000 units 17,000 units

  3. Math

    3. A processor makes two components, A and B, which are then packaged together as the final product (each product sold contains one A and one B). The processor can do only one component at a time: either it can make As or it can

  4. Management

    A small home business is set up with an investment of Birr 1,000,000 for equipment. The business manufactures a product at a cost of Birr 60 per unit. If the product sells for Birr 140, how many units must be sold before the

You can view more similar questions or ask a new question.