social studies

what is the production cost of an orange?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 43
asked by sofia
  1. 2.19+taxs

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Georgette
  2. Thank you for using the Jiskha Homework Help Forum. Try the following:

    1. http://fmsj.ac.affrc.go.jp/eng/journal/vol37_en.html

    2. http://www.amonline.com/web/online/VendingMarketWatch-News/Rising-Costs-Expected-To-Drive-Up-Orange-Juice-Prices/1$14900

    3. (PDF file to download):
    www.lib.berkeley.edu/WRCA/WRC/pdfs/2008LovattFaber_PR...

    Sra

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by SraJMcGin

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Calculus

    A company manufactures x units of one item and y units of another. The total cost in dollars, C, of producing these two items is approximated by the function C=7x^2+xy+1y^2+600. A) If the production quota for the total number of

    asked by A on October 18, 2015
  2. math

    The production costs for 4 lollies is 9.55 strawberry, 8.70 orange, 9.99 grape, 6.30 bubblegum. The packaging is the same for all lollies at 5.00 per lolly. Owners like to add 25% markup on their stock. Calculate the retail price

    asked by megan on November 26, 2015
  3. calculus

    The total cost of producing x units is C(q) = 2q3- 6q2-18q+108 (a) At what level of production will the total cost be minimized? (b) At what level of production will the marginal cost be minimized? (c) At what level of production

    asked by Anonymous on November 8, 2011
  4. college math HELP!!!!!

    CalJuice Company has decided to introduce three fruit juices made from blending two or more concentrates. These juices will be packaged in 2-qt (64-oz) cartons. One carton of pineapple-orange juice requires 8 oz each of pineapple

    asked by Dee on February 22, 2014
  5. college math

    CalJuice Company has decided to introduce three fruit juices made from blending two or more concentrates. These juices will be packaged in 2-qt (64-oz) cartons. One carton of pineapple-orange juice requires 8 oz each of pineapple

    asked by Dee on February 23, 2014
  6. quantitative methods for business

    El Computer produces its multimedia notebook computer on a production line that has an annual capacity of 16,000 units. The cost to set up the production line is $2345, and the annual holding cost is $20 per unit. Current practice

    asked by trai on July 19, 2013
  7. Calculus

    the cost function C(q) = q3−57q2+1083q+1010 for 0 ≤ q ≤ 50 and a price per unit of $534. Round your answers to the nearest whole number. a) What production level maximizes profit? q = b) What is the total cost at this

    asked by Erika on November 3, 2010
  8. Calculus Help

    using the cost function C(q) = q3−60q2+1200q+760 for 0 ≤ q ≤ 50 and a price per unit of $551. Round your answers to the nearest whole number. a) What production level maximizes profit? q = b) What is the total cost at this

    asked by Anonymous on July 15, 2014
  9. Math

    The cost of producing x units of a certain commodity is given by P(x)=1000+ int(MC(s))ds from 0 to x, where P is in dollars and M(x) is marginal cost in dollars per unit. A. Suppose the marginal cost at a production level of 500

    asked by Satoru on August 22, 2017
  10. B

    suppose that the total cost function for a manufacturer is C=100+X^2 where x represents the weekly production of widgets. if production is increasing at the rate of 500 calculators per week, when production output is 6000

    asked by Alcina on May 8, 2016

More Similar Questions