algebra

Use the variable C to represent total cost and S to represent the sale price. the total cost equal the sale price plus a $25 delivery charge.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 31
asked by evelyn
  1. C = S + 25

    Is this an example of how they are teaching algebra these days?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by drwls

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. ALG2! WORD PROBLEM! PLZ HELP!!

    A family of 5 comes to the amusement park. There are two adults and three children (under the age of 12). They qualify for a special family rate of $174.45. The clerk tells them that a child's ticket always costs $11 less than an

    asked by tyneisha on November 28, 2012
  2. Algerbra 1

    3. In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. a. Write an expression that illustrates the total cost of all

    asked by Connie on November 16, 2011
  3. Algerbra 1

    . In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. a. Write an expression that illustrates the total cost of all

    asked by Connie on November 17, 2011
  4. MAT116

    3. In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. a. Write an expression that illustrates the total cost of all

    asked by Phoenyx on March 30, 2011
  5. math

    it cost a company 15,000 per day to operate a plant no matter how much product they produce. in addition, it cost 75 per unit produced. write an equation that represents the total cost to operate the plant each day. use the

    asked by emely on February 28, 2017
  6. calculus

    Mrs. Spray and Dr. H decide to open a bakery together. Don’t worry they will still teach Precalculus! They are having a sale on chocolate nut brownies and brownies are on sale for 15%. You earned an A on your last Precalculus

    asked by anonomys on October 12, 2018
  7. algebra

    In your industrial oven, you bake two cooking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. Write an expression that illistrates the total cost of all baked

    asked by connie on April 3, 2008
  8. algebra

    In your industrial oven, you bake two cooking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. Write an expression that illistrates the total cost of all baked

    asked by C on April 3, 2008
  9. Math

    2.You are trying to decide how to most efficiently use your oven. You do not want the oven running at a high temperature when it is not baking, but you also do not want to waste a lot of time waiting for the oven to reach the

    asked by Renee on May 22, 2008
  10. Expressions

    This is what I have can someone please point me in thew right direction In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10

    asked by Anonymous on May 22, 2008

More Similar Questions