math

The cost, C, in dollars for a health club membership depends on the number of whole months, m, that you join. There is a $49.00 enrollment fee and the membership costs $20.00 per month. This function can be expressed with the equation C

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. C = $49 + $20m

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math-please check

    7. The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time cost (e.g., a printing machine) and repeated costs (e.g., ink and paper). Suppose the total cost to make 300 cards is $900.00, and the total cost to ma

  2. Math

    An Aircraft factory manufactures airplane engines. The unit cost C (the cost in dollars and each airplane engine) depends on a number of engines made. If x engines are made, then the unit cost is given by the function C(x)=0.5 X²

  3. math

    yeah me again I need help with this problem: It costs $35 to join a gym. The monthly fee is $25. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a gym membership. Let m represent the number of months

  4. math

    1. The cost C of joining FitFast Gym includes an initial membership fee of $127, plus a monthly fee m of $28. The cost of going to the gym is a function of the number of months of membership. Find the rule for the function. 2.

  1. math

    It costs $35 for a membership at a wholesale store. The monthly fee is $15. Write and graph an equation that represents the total cost (in dollars) of a membership. Let $m$ represent the number of months and $c$ represent the

  2. algebra

    Assume that the growth of the membership of a country club was linear from 1996 to 2000 with a membership of 214 in 1996 and a rate of growth of 730 per year. write an equation for the membership P of this country club as a

  3. Algebra

    An aircraft factory manufactures airplane engines. The unit cost C (the cost in dollars to make each airplane engine) depends on the number of engines made. If x engines are made, then the unit cost is given by the function

  4. Algebra

    A club currently has 300 members who pay $ 400 per month for membership dues. The​ club's board members want to increase monthly revenue by lowering the monthly dues in hopes of attracting new members. A market research study

  1. Math

    The function y = 6 + 1.25x can be used to find the cost of joining an online music club and buying x songs from the website. Based on this information, which statement about the graph of this situation is true? F. The y-intercept

  2. Mathematics

    Aldo can choose Plan A or Plan B for his long distance charges. For each plan, cost (in dollars) depends on minutes used (per month) as shown below. (I'll try to see if I can post the graph.) 1. If Aldo makes 60 minutes of long

  3. math

    A membership at Gisele’s Gym costs $145 to join and $3 for each visit. A membership at Freddie’s Fitness costs $75 to join and $5 for each visit. For which number of visits would both locations have the same total cost?

  4. math

    Which situation can be modeled by the equation y = mx + b? Select one: a. The volume (y) of a cylindrical tank with a height of 2 feet depends on the radius (x) of the tank. b. The total income (y) of a worker who earns 8 dollars

You can view more similar questions or ask a new question.