math

Explain how to write 3 x 3/8 as the product of a whole number and a unit fraction.

asked by isaac
  1. 27(1/8)

    posted by Steve
  2. What is it?

    posted by Lucy

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Write the fraction as a product of a whole number and a unit fraction. 7/12
  2. Math

    How do you write the product as a product of a whole number and a unit fraction of 3×4/5 equals
  3. MATH 4 GRADE

    write the product as the product of a whole number and a unit ffraction. 3x2/4=
  4. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has
  5. math (unit rate)

    please explain how to write the unit rate as a fraction example: 25 feet per second
  6. math

    i need some to explain how to turn 1.05 into a fraction Do you know how to add fractions? 1 + 0.05 equals 1.05. So if you can convert 1 to a fraction and 0.05 to a fraction, you can add the two fractions together. Your answer is
  7. Third Grade Math

    What fraction would these coins represent? 3 Quarters, 4 nickels, 2 dimes I can write a fraction for each of them. But I don't know how to write a fraction for all of them together. Can someone explain this to me?
  8. Math

    1. 2(y + 1) for y = 2 (1 point) 6 5 7 8 2. start fraction lower d plus lower g over lower h end fraction for d = 29, g = 16, and h = 9 (1 point) 8 2.375 5.375 5 3. The cost in dollars of a school banquet is 74 + 12n, where n is
  9. math

    A company manufactures x units of Product A and y units of Product B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will realize a profit of $2/unit of Product A and a profit of $7/unit of Product B. To
  10. math

    A company manufactures x units of Product A and y units of Product B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will realize a profit of $2/unit of Product A and a profit of $7/unit of Product B. To

More Similar Questions