Algebra

A pizza chef made and sold a total of 100 pizzas that were either cheese or pepperoni. The cheese pizza's were $9 each and the pepperoni pizzas sold for $11 each. If the total receipts were $1026, how many pepperoni pizzas did he sell?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. This is my work: I don't know if its right...

    x-y=100
    9x+11y=1026

    9(x-y=100
    ---------
    9x-9y=900
    9x+11y=1026
    ___________
    2y=1926 1926/2= 963
    y=963

    He sold about 87 pizzas?

    1. 👍
    2. 👎
  2. Tom curry apple jacks

    1. 👍
    2. 👎
  3. Well your answer is wrong and you should use IXL it help alot.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let tt represent the number of toppings and cc represent the total cost of the

  2. Math

    A pizza shop charges $2.00 for a slice that is one-eighth of a pizza and $3.00 for a slice that is one-fourth of a pizza. One day the pizza shop makes 6 pizzas. How much more money will they make if they slice all the pizzas into

  3. math

    six friends share 5 small pizzas. each friend first eats half a pizza. how much more pizza does each friend need to eat to finish all the pizzas and share them equally?

  4. mathematics

    Mr. Jordan’s class is having a pizza party with the $100 they earned in a competition. A cheese pizza costs $10, and a pepperoni pizza costs $15. They must order at least 2 pepperoni pizzas. They also must order at least twice

  1. Algebra

    You are ordering pizzas for a birthday party and getting them delivered to your house. You order 12 pepperoni pizzas, 8 cheese pizzas, and 4 hawaiian pizzas. There is a delivery fee of $5.50. If your total comes to 184.54, how

  2. Math (Area of Shapes)

    Suppose that when pizza dough is rolled out it costs 25 cents per square foot, and that sauce and cheese when spread out on a pizza have a combined cost of 60 cents per square foot. Let's say sauce and cheese are always spread out

  3. maths

    a restourant offers a new promotion of 20% off the original price of the cheese pizzas,which is 12.befor the promotion 250 pizzas were sold each day.after the promotion the sale of pizzas increases an average of 18% more per

  4. Algebra

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of

  1. Algebra 1 grade 9

    After the math contest basil noticed that there were four extra-large pizzas that were left untouched in addition another three slices of pizza we're on even if there were a total 51 slices of pizza left how many slices of pizza

  2. math

    At Pizza Pi, 9% of the pizzas made last week had extra cheese. If 27 pizzas had extra cheese, how many pizzas in all were made last week?

  3. math

    Alonso can't decide which size pizza to order. The 10-inch cheese and sausage pizza is $7.99, while the 12-inch deluxe is $8.99. The dimensions given are the diameters of the pizzas. If he gets the 10-inch pizza, the total price

  4. stats

    A pizza can be made with any of the following toppings: cheese, pepperoni, sausage, mushrooms, anchovies, green peppers, or olives. How many different three-topping pizzas can be made? Doubling of any topping is not allowed.

You can view more similar questions or ask a new question.