operation planning

A gourmet coffee shop in downtown SF is open 250 days a year and sells an average of 80 pounds of Kona Coffee beans a day. it purchase coffee beans for $20.00 per pound.
ordering (fixed cost = $16 per order), beans are always shipped from Hawaii within exactly 2 days.
Per-pound annual holding costs for the beans are $3.

a) What is the economic order quantity (EOQ) for Kona coffee beans? (400)
quantity (EOQ) = sqrt(2DS/H) = sqrt(2*20000*80*16/3)= 400 pounds

b) What are the total annual holding costs of cycle stock for Kona coffee beans? ($600)
total annual holding costs = h × Q/2 = 3*400/2= $600

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 2288

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Operations Management

    Joe Henry's machine shop uses 2,500 brackets during the course of a year. These brackets are purchased from a supplier 90 miles away. the following information is known about the brackets. annual demand 2,500 holding cost per

  2. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound? $8 coffee __________ $4

  3. Math

    A shop owner blends three types of coffee,A,B,C.in the ratio 3:5:7 a) calculate the weight of each type of coffee in 45kg of three blended mixture. b) given that type A coffee cost $7 per kg, type B coffee costs $10 kg and type C

  4. Math

    A souvenir shop sells about 200 coffee mugs each month for 6$ each. The shop owner estimates that for each $0.50 increase in the price, he will sell about 10 fewer coffee mugs per month. a. How much should the owner charge for

  1. Language Arts

    Which of the following sentences uses the past perfect verb tense? A. By June, I will have owned the camera shop for a decade. B. After it was sold, I had owned the camera shop for 12 years. C. I cannot recall a time when I have

  2. Language Arts

    1. Which of the following sentences uses the past perfect verb tense. A) By June, I will have owned the camera shop for a decade. B) After it was sold, I had owned the camera shop for 12 year as C) I cannot recall a time when I

  3. Math

    Christine's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Christine $5.85 per pound, and type B coffee costs $4.40 per pound. This month, Christine made 174 pounds of the blend, for a

  4. Algebra Grade 7

    if a furniture store buys a coffee table from a manufacturer for $120 and sells it at 100% markup, what is the selling price of the coffee table?

  1. math

    A coffee shop sells a ceramic refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Rose spent $26.95 on a mug and refills. How many refills did she buy? THIS IS AN EQUATION

  2. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells

  3. Math

    One afternoon, kassims sandwich shop sells 15 sandwiches in 45 minutes. If the shop continues to sell sandwiches at the same rate, about how many sandwiches will the shop sell in 3 hours?

  4. Algebra

    A coffee distributor needs to mix a(n) House coffee blend that normally sells for $8.40 per pound with a Mexican Shade Grown coffee blend that normally sells for $14.70 per pound to create 70 pounds of a coffee that can sell for

You can view more similar questions or ask a new question.