Algebra

Apples normally sell for $0.32 each. They go one sale for 3 for $0.69. How much money is saved if you purchase 2 dozen apples while they are on sale?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 171
asked by Kali G
  1. (0.32 * 24) - (0.23 * 24) = ?

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. English

    1. It is cheeper to buy things on a bargain sale. 2. It is cheeper to buy things on sale. (What is the difference between them?) 3. The apples are on a bargain sale today. 4. The apples are on bargain sale today. 5. The apples are

    asked by rfvv on April 25, 2016
  2. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get? b) How many apples did she get altogether? c) Sahida's friends also bought the apples on sale. She

    asked by indira on March 1, 2017
  3. math

    Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per pound. About how many apples would you expect to get for $5.00? First, you need to divide $1.29 by 3. Did you get $.43? That's the amount that one apple costs.

    asked by Preston on January 23, 2007
  4. Math

    To help raise funding for attending a science competition out of town, John and his three friends sell candies in their neighborhood. The average of each person’s sale is $200. John’s sale is 1/3 of Steve’s sale, Steve’s

    asked by Raphael on November 11, 2017
  5. Math

    Mrs lim bought apples at a cost of $150 from the wholesaler. If she sells 1 pace of 5 apples at $2.40, what is the least number of apples she must sell in order to make a profit? I am kind of sure I need to use HCF(highest common

    asked by Ana on September 14, 2014
  6. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning? My answer to the first

    asked by Matt-Please Help on September 20, 2016
  7. maths --plse help me..

    A fruit vendor buys 300 apples at Rs 50 per dozen. The vendor sold 200 of them at Rs 50 per 10 apples. At what rate per apple should the vendor sell the remaining apples to make an overall profit of 12% ?

    asked by Anonymous on December 21, 2012
  8. math

    A fruit seller sold 234 apples.He sold twice as many apples as mangoes.how many more apples did he sell?

    asked by amy on July 13, 2017
  9. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning. I am very confused on the

    asked by Matt-Please Help on September 21, 2016
  10. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

    asked by Iana on November 4, 2014

More Similar Questions