math

The long-distance plan for an in-home phone costs 303.23 per month plus 2.18 per min for long-distance calls both within your state or between states, with no limit to the number of minutes of call time.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 128
  1. sounds like a good deal.

    Was there a question in there somewhere?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Jamia is deciding between two long-distance telephone plans: • Plan A charges $5 per month plus 6¢/min. • Plan B charges $20 per month plus 1¢/min. Jamia usually makes about 200 min of long distance calls each month. Which

    asked by jenny on January 12, 2013
  2. Math

    You have a wireless phone plan that costs $25 per month. You must also pay $.10 per minute for each minute over 500 min. you phone bill was more than $30 last month. Write an inequality to represent the number of minutes m you

    asked by Priscilla on June 8, 2014
  3. Math

    I'm not sure how i'm supposed to set up the equation to solve this. A phone company offers a plan for long distance service charges of .08 per minute. Another phone company offers a plan for $6 per month plus .02 per minute. For

    asked by Jessie on October 21, 2014
  4. Algebra ASAP

    I a working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. Wal-Mart has a plan for $30.00 a month with .29 per

    asked by Thomas M on March 9, 2015
  5. Math

    One cell phone plan costs $15 per month plus $0.10 per minute used. A second cell phone plan costs $50 per month for unlimited use. Write and solve an inequality to find when the second plan is cheaper than the first.

    asked by Taya on June 7, 2015
  6. Algebra Please!

    Posted by Thomas M on Monday, March 9, 2015 at 4:12am. I am working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of

    asked by Thomas M on March 9, 2015
  7. math

    your cellular phone plan costs $11 per month plus $.12 per minute of phone usage.you want to pay no more then $20 per month.What are the most number of minutes (m) that you can allow for phone calls each month?

    asked by jasmine on January 6, 2008
  8. MAT 116 – Algebra 1A

    A long-distance telephone plan costs $2.00 a month, plus 4 cents per minutes, or part thereof, for any long-distance call made during the month. Write a verbal rule to determine the total monthly cost for your long-distance calls

    asked by Peter on December 2, 2009
  9. Algebra

    This is for a project for Beginning Algebra at Great Bridge Middle School 8th grade class. Here's the questions: The number of companies offering cell phone service has grown rapidly in recent years. The plans they offer vary

    asked by Connie on March 14, 2015
  10. Algebra

    You are a representative for a cell phone company and it is your job to promote different cell phone plans. Your boss asks you to visually display two plans and compare them so you can point out the advantages of each plan to your

    asked by Mudz on May 22, 2017

More Similar Questions