Math 3

Tia is buying paper cups and plates. Cups come in packages of 12, and plates come in packages of 10. She wants to buy the same number of cups and plates, but plans to buy the least number of packages possible. How much should Tia expect to pay if each package of cups is $3 and each package of plates is $5? Explain. Thanks

  1. 👍 3
  2. 👎 0
  3. 👁 1,215
asked by Stephie
  1. The least common multiple of 10 and 12 is 60.

    60/10 = 6 packages of plates
    60/12 = 5 packages of cups

  2. 45

    1. 👍 4
    2. 👎 0
    posted by Waffles
  3. Here would have to buy six packages of plates in five packages of cups because 10 and 12 calcium is 60

    1. 👍 3
    2. 👎 0
  4. 45

    1. 👍 2
    2. 👎 1
  5. ???

    1. 👍 4
    2. 👎 0
    posted by Suleyka
  6. I dont know how to do math it's so hard

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Jonniah

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    andrew is searching for a cup and discovers that he has 20 plates for every 5 pairs of cups. if he has 40 plates, how many pairs of cups does he have?

    asked by Keisha on March 9, 2017
  2. Math

    Andrew is searching for a cup and discovers that he has 20 plates for every 5 pairs of cups. If he has 40 plates how many pairs of cups does he have?

    asked by Keisha on March 9, 2017
  3. Go Math grade 6

    What is the result of the problem below? Thanks What is the problem system?The Webster family is planning a barbecue for one hundred people. The Webster family needs one plastic plate for each person at the barbecue. The Stop and

    asked by Lemi on October 8, 2015
  4. Go Math grade 6

    The Webster family is planning a barbecue for one hundred people. The Webster family needs one plastic plate for each person at the barbecue. The Stop and Shop store and Market Place Store both sell plastic plates in packages of

    asked by Lemi on October 7, 2015
  5. English

    1. Our picnic box was heavier than usual because we didn't bring paper cups of plates. 2. Our picnic box was heavier than usual because we didn't take paper cups of plates. ---------------- Do we have to use 'bring' or 'take'? Are

    asked by rfvv on March 23, 2015
  6. Math

    Help, I need help on this.. For questions 3-5, use the recipe below. (I'll try and make it..) ----------------------- |Ingredients|Amount| |------------------- |Orange Juice| 4 3/4 cups| |Grape juice| 6 1/2 cups| | Cherry Juice 2

    asked by Lexi on November 4, 2014
  7. MATH

    Plastic plates come in packs of 8, plastic utensils come in packs of 12, and plastic cups come in packs of 20. What are the least numbers of packs you should buy in order to have the same number of plates, utensils, and cups?

    asked by lakshmi on September 19, 2015
  8. Algebra II

    A potter is making cups and plates. It takes her 6 minutes to make a cup and 3 minutes to make a plate. Each cup uses 3/4lb. of clay and each plate uses one lb. of clay. She has 20 hours available for making the cups and plates

    asked by Mark on September 7, 2016
  9. Math

    Three cups and four plates cost $87. Two cups and five plates cost $93. Then what is the cost of one cup?

    asked by Mulolo on May 27, 2019
  10. MATH

    A conveyor belt sushi restaurant lets you choose what you want to eat from variously-coloured plates that go by. You pay based on the colours of the plates. After dinner, 1 green plate, 4 yellow plates, and 2 blue plates. Use the

    asked by Leah on May 10, 2014

More Similar Questions