math

find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.
8 batteries in 3 months

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 133
  1. 8/3 = 2.67 batteries per month

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    my homework saids express each phrase as a rate and and unit rate round to the nearest hundredth. 120 miles on 4 gallons of gas the ratio is 30 to 1 I have to write it in a rate and unit rate to the nearest hundredth.

    asked by laila on September 14, 2015
  2. Statistics

    . A certain company makes 12-volt car batteries. After many years of product testing, the company knows that the average life of a battery is normally distributed, with a mean of 45 months and a standard deviation of 7 months. If

    asked by Jacob on June 20, 2010
  3. math

    Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 5 pounds for $ 2.49

    asked by Ryan on September 2, 2014
  4. Math

    Find the unit rate for the given rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 192 miles on 6 gallons of gasoline

    asked by Anonymous on June 27, 2019
  5. Math

    Find each unit rate round to the nearest hundredth 9 runs in 3 games

    asked by Tes on January 3, 2017
  6. Math

    Find the unit rate for the given rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 4. 30 cards for $5.20 5. 192 miles on 6 gallons of gasoline

    asked by Still yo girl on June 26, 2016
  7. Statistics

    A certain company makes 12-volt car batteries. After many years of product testing, the company knows that the average life of a battery is normally distributed, with a mean of 45 months and a standard deviation of 7 months. If

    asked by Toni on September 29, 2010
  8. math

    Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 357 miles in 6.3 hours

    asked by Ryan on September 3, 2014
  9. MATH

    FIND THE UNIT RATE ROUND TO THE NEAREST HUNDREDTH ?TRAVEL 250 MIN IN 5 HOUR

    asked by KENNY on November 6, 2014
  10. math(7th)

    Can someone PLEASE help me:{ I never understand math. I always have a B in this class. ow do I find the unit rate of $11.49 for 3 packages?? I have to round ti the nearest hundredth if necessary.... :) thank ya!!!

    asked by Bethany :] on December 9, 2010

More Similar Questions