math

Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.
5 pounds for $ 2.49

  1. 👍 0
  2. 👎 1
  3. 👁 458
asked by Ryan
  1. 2.49 / 5 = 0.498 = $0.50 per pound

  2. 65

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. i dont know

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  4. What is the unit rate of 8 batteries in 3 months

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  5. 8 +4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by jayden

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    my homework saids express each phrase as a rate and and unit rate round to the nearest hundredth. 120 miles on 4 gallons of gas the ratio is 30 to 1 I have to write it in a rate and unit rate to the nearest hundredth.

    asked by laila on September 14, 2015
  2. Math

    Find the unit rate for the given rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 192 miles on 6 gallons of gasoline

    asked by Anonymous on June 27, 2019
  3. Math

    Find each unit rate round to the nearest hundredth 9 runs in 3 games

    asked by Tes on January 3, 2017
  4. math

    find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 8 batteries in 3 months

    asked by Isabella on September 3, 2014
  5. Math

    Find the unit rate for the given rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 4. 30 cards for $5.20 5. 192 miles on 6 gallons of gasoline

    asked by Still yo girl on June 26, 2016
  6. math

    Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 357 miles in 6.3 hours

    asked by Ryan on September 3, 2014
  7. math(7th)

    Can someone PLEASE help me:{ I never understand math. I always have a B in this class. ow do I find the unit rate of $11.49 for 3 packages?? I have to round ti the nearest hundredth if necessary.... :) thank ya!!!

    asked by Bethany :] on December 9, 2010
  8. MATH

    FIND THE UNIT RATE ROUND TO THE NEAREST HUNDREDTH ?TRAVEL 250 MIN IN 5 HOUR

    asked by KENNY on November 6, 2014
  9. Math

    I'm TOTALLY stuck on my math!!! How do I find the unit rate of $11.49 for 3 packages?? I have to round to the nearest hundredth if necessary.... :)

    asked by Anonymous on December 9, 2010
  10. math

    find the unit rate. round to the nearest hundredth, if necessary. type 8,580 words in 2 hours 45 minutes

    asked by jessica on December 17, 2008

More Similar Questions