college algebra

A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with the peanuts so that the mixture will produce the same revenue as would selling the nuts separately?

you must solve this with linear equations.

i found

c+p=30
5c+1.5p=90

i got an answer of 12.86 pounds of cashews.
can anyone check if this is correct thanks

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 921
  1. looks good to me.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. LOOLOLOLOLOl

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. test

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. If a pound of coffee cost eight dollars how many ounces can be bought for $2.25

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. Is the following statement true or false? Justify your answer using what you know about diameters and chords.

    Every diameter of a circle is a chord.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with six pounds of cashew nuts that sell for$4 a pound to get a mixture that can sell for $2.50 a pound?

    asked by lance cox on February 3, 2014
  2. math

    Chad buys peanuts in 2-pound bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pound of peanuts. How many 2-pound bags of peanuts should Chad buy so that he can fill the 5/6-pound bags without having any peanuts left over?

    asked by Emmanuel on January 15, 2014
  3. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

    asked by sandra on March 21, 2014
  4. Algebra 2

    Given: 11-pound mixture of peanuts, almonds, and raisins Cost: peanuts - 1.5 per pound almonds - 3 per pound raisins - 1.5 per pound mixture: twice as many peanuts as almond; total cost of mixture is 21. a + p + r = 11 lbs a + 2a

    asked by Becky on October 20, 2016
  5. Math

    The grocery store sells kumquats for $4.25 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $18.

    asked by Tony on August 3, 2012
  1. Math

    A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per pound cashews with the peanuts to get a batch of mixed nuts that is worth $4 per pound. How many pounds of cashews are made?

    asked by Anonymous on October 17, 2012
  2. Algebra

    A confectioner sells two types of nut mixtures. The standard-mixture package contains 100 g of cashews and 200 g of peanuts and sells for $1.85. The deluxe-mixture package contains 150 g of cashews and 50 g of peanuts and sells

    asked by Jessica on November 30, 2014
  3. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

    asked by Erin on January 22, 2018
  4. math

    A store manager wishes to reduce the price of her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $1.20 per pound, how much coffee worth 80 cents per pound must she mix with it so that she

    asked by Anonymous on April 30, 2016
  5. Math

    You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $2.89 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $2.99 a pound. Is it

    asked by J on February 10, 2017
  6. Algebra

    The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts for $5.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $5.70 per pound? c = lbs of cashews b = lbs of brazil nuts Are

    asked by Valeria on February 20, 2009

You can view more similar questions or ask a new question.