Math

Wallpaper costs $12.97 per roll and a kitchen requires 9 rolls. What is the cost of the wallpaper needed to paper the kitchen?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 266
asked by KGk
  1. Multiply:

    12.97 * 9 = ?

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 4th grade math

    Grace wants to put a wallpaper border around the top of the room. Each roll of the wallpaper border is 120 inches long. how many roll will she need.

    asked by mythreyee on February 11, 2014
  2. Tsi math

    A rectangular room measures 20 by 7 feet Find the cost of installing a strip of wallpaper around the room if the wallpaper costs $0.98

    asked by karen on March 20, 2015
  3. Math7 grade

    Wallpaper was applied to one rectangular wall of the photographer s studio. .The dimension of the wall are shown below 42 ft by 25.5 feet .If the total cost of the wallpaper was &771.21, what was the cost of the wallpaper per

    asked by Anna on October 22, 2016
  4. applied math

    You are wallpapering a 10-foot long wall. The wall is 10 feet high, and without doors and windows. The solid-colored wallpaper you've selected is 30 inches wide and comes in 20-foot rolls. How many widths of paper will it take to

    asked by sara on January 23, 2015
  5. Geometry

    karen is buying wallpaper for one wall of her bedroom which is 12ft by 13ft if the wallpaper is sold in tolls of 5 ft each how many rolls will she need to purchase

    asked by Popppppmusic on April 22, 2014
  1. algebra

    A rectangle room measures 14 feet by 12 feet.find the cost of installing a strip of wallpaper around the room if the wallpaper costs $0.90 per foot

    asked by Mesh a on November 5, 2013
  2. Math

    20m square of wallpaper cost $36. A)Calculate the cost of 55m square of the same wallpaper. b)What area of this wallpaper can you buy for $75.60?

    asked by Peter madison on August 1, 2018
  3. Math

    Claire is pricing fabric to make a rectangular curtain that is 2 in by 3 in. The drawing shows a curtain that is 1/130 the size of the actual curtain. She has two options for pricing the fabric: Option 1 is to buy fabric based on

    asked by The Devil Cat on March 21, 2018
  4. Probability

    The newest invention of the 6.041x staff is a three-sided die. On any roll of this die, the result is 1 with probability 1/2, 2 with probability 1/4, and 3 with probability 1/4. Consider a sequence of six independent rolls of this

    asked by qwerty on February 20, 2015
  5. math

    Mrs. Lum bought 6 rolls of pink ribbon and some rolls of yellow ribbon. he total cost of the rolls of ribbon was $27. Each roll cost $3. How many rolls of yellow ribbon did M. Lum buy?

    asked by Tam on January 5, 2016

More Similar Questions