math

A cooling cost 1540 dollars. After four years he sold at half their value. If this is repeated every four years, the payment in the refrigerator the fifth person to buy it and after a few years this purchase was made.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 148
asked by Victor
  1. value = 1540 *(1/2)^(n/4)

    when n = 0, years, cost = 1540 for person 1

    when n = 4 years, cost = 1540/2 for person 2

    when n = 8, years, cost = 1540/4 for person 3

    etc

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Calculus (Partial Derivatives)

    A car dealer determines that if gasoline-electric hybrid automobiles are sold for x dollars apiece and the price of gasoline is y cents per gallon, then approximately H hybrid cars will be sold each year, where

    asked by Bill on February 28, 2015
  2. Calculus (Partial Derivatives)

    A car dealer determines that if gasoline-electric hybrid automobiles are sold for x dollars apiece and the price of gasoline is y cents per gallon, then approximately H hybrid cars will be sold each year, where

    asked by Bill on March 4, 2015
  3. math

    a concert was held in a school. students tickets cost 5 dollars and regular cost 8 dollars. The school sold 284 tickets for 1600 dollars. Find the number of student tickets and the number of regular tickets sold.

    asked by sda on March 13, 2016
  4. algebra

    Tickets are being sold for a theater. Cost for students: 2 dollars. Cost for other people: 5 dollars. The total amount of tickets sold: 250. Total amount of money made: 950. How many of the tickets were sold to the students? To

    asked by Sidney on December 21, 2014
  5. Math (Algebra)

    Arnau is running a luggage shop. A brand-new item priced at 30% above the cost price did not sell well. So he took 39 dollars off the price, and found that the bags sold very well. If the profit for each bag is now 10% of the cost

    asked by Arnau on May 1, 2013
  1. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has

    asked by Sanaa on November 23, 2011
  2. math

    A car today costs $32000. Assume that the average annual rate of growth per year was 5.83% over the last 45 years to answer the following question. Round all answers to the nearest whole dollar. How much would the same value of

    asked by Adam on March 21, 2017
  3. math

    it cost 660 dollars to put on the school play. how many tickets must be sold at 6 dollars piece in order to make a profit?

    asked by Paige on January 7, 2018
  4. Math

    Open ended Need HELP PLEASE!!! Mr.Guy isfinishing his patio. The Patio is 14ft. by 4yds. -If each square tile is 2 by 2, how many will he need? -If the tile is 5 dollars each, but he gets every 5th one free, how much will it cost?

    asked by Mack on March 3, 2008
  5. math115

    The management of a company is negotiating with a union over salary increases for the company's employees for the next 5 years. One plan under consideration gives each worker a bonus of 1200 dollars per year. The company currently

    asked by Brita on November 14, 2016

More Similar Questions