math!!

A 9-pack of toy cars costs $8.58. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 186
asked by nick
  1. 8.58/9 = ?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG
  2. If you eat toitlet paper does it wipe on the way out

    Nobody
    deaf people when the subtitiles say jump scare
    AHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    The supply and demand for a business manufacturing toy cars are given by these two equations, where y is the price in dollars per item and x is the number of toy cars sold in thousands. Supply: y = x^2 − x + 0.5 Demand: y = x^2

    asked by Shawna on March 18, 2014
  2. Math-- Please check

    A package of 16 tea bags costs $2.29. Find the unit price in cents per tea bag. Round to the nearest tenth of a cent. I get 14.3 cent Will you check to make sure I am correct? How do I round it to the nearest tenth? Or is it

    asked by Aimee on February 25, 2007
  3. MAT201 Basic Statistics

    A dealership sold 15 cars last month. The purchase price of the cars, rounded to the nearest thousand, is represented in the table Purchase Price/# of cars sold $15,000

    asked by Pat on November 24, 2014
  4. math

    A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredth of a cent. I multiplied 6x4=24 then did 2.99/24=.1245833 then since needed to round to the nearest

    asked by m on November 4, 2010
  5. Math

    A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price? A.0.49 per can B.0.50 per can C.0.58 per can •• D.0.60 per can

    asked by Ashley on November 17, 2016
  1. Math, mathematics of finance

    I am stuck on these two math questions. If nyone could help me solve them it would be greatly appreciated! Here is the information: Engineering estimates indicate that the variable cost of manufacturing a new product will be $35

    asked by Zoey on February 18, 2012
  2. Math

    A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price? A.0.49 per can B.0.50 per can C.0.58 per can D.0.60 per can**my answer??**

    asked by Anonomys on November 10, 2015
  3. Math

    Solve the problem. Round to the nearest unit. 584 is 12.2% of what? I got 47.868852459016 (on the calculator) Just wanted to know if I rounded to the nearest unit correctly. When I rounded I got 4787?

    asked by Becky on May 29, 2010
  4. Math

    A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredths of a cent. First I would take 6 x 4 = 24 oz. Then I would divide 2.99/24 and get an answer of .1245833.

    asked by Bart on April 10, 2010
  5. MAT201-Basic Statistics

    A dealership sold 15 cars last month. The purchase price of the cars, rounded to the nearest thousand, is represented in the table Purchase Price/# of cars sold $15,000 3 $20,000 4 $23,000 5 $25,000 2 $45,000 1 A.Find the mean and

    asked by Pat on November 24, 2014

More Similar Questions