math

A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24?

B) the supermarket displays the unit price for the 12 ounce jar in terms of cost per ounce, but displays the unit price for the 18 ounce jar in terms of cost per quart. Assuming 32 ounces in a quart, what are the unit prices, to the nearest cent, given by the supermarket?

C.) based on your work in parts a and b does the better value always have the lower displayed unit price? Explain your answer.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 154
asked by Kayla
  1. 2.25/12 = ?

    3.24/18 = ?

    The answers to the two equations should lead you to answer the 3 questions.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG
  2. 18 ounce is vest

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?

    asked by Jorge on January 12, 2016
  2. chemistry

    In the macy's thanksgivingday parade, 2000, there was a new float, the cheerios'bee, buzbee. the jar of honey it was holding contained 36,763L of helium. the honey jar was 1/10 of the body size. What is the volume of the entire

    asked by Leslie on June 28, 2012
  3. Math

    You fill four 1-ounce orders and three 2-ounce orders of triameinoclone 0.1% ointment from the new 1-lb jar on the shelf. How many grams are left in the jar? I got 154 g but the answer key states 168 g.

    asked by Natasha on October 28, 2018
  4. Math again

    Winnie the Pooh goes to the honey store to buy a case of honey for the winter. The case of 24 jars of honey cost $27.60. What is the cost of each jar? A) $0.87*** B) $1.00 C) $1.15 D) $62.40

    asked by Daya on August 30, 2017
  5. Science

    A ray of light approaches a jar of honey at an angle of 30.0 degrees. If the angle of refraction is 19.5 degrees, what is the refractive index of honey?

    asked by Mariam on July 17, 2014
  6. science

    a).Some honey are very expensive while others can be quite cheap,which supposedly corresponds to their respective quality.How is the quality of a particular honey determined? (b) Some types of honey crystallize after some time.Has

    asked by Key_york on March 20, 2007
  7. algebra

    Which jar of peanut butter is the best buy? How do I calculate this? A.18 oz jar for $1.69 B.30 oz jar for $2.59 C.32 oz jar for $2.89 D.24 oz jar for $2.09

    asked by Lycia on June 3, 2014
  8. physics

    A bear spies some honey and takes off from rest, accelerating at a rate of 1.9 m/s^2. If the honey is 17m away, How fast will the bear be going when he gets to the honey?

    asked by r on October 22, 2014
  9. physics

    A bear spies some honey and takes off from rest, accelerating at a rate of 2.8 m/s^2. If the honey is 20m away, How fast will the bear be going when he gets to the honey?

    asked by ana on September 22, 2015
  10. Problem Solving

    A 4oz jar of spice costs 92 cents. What is the unit cost per ounce.

    asked by Matt on May 23, 2012

More Similar Questions