math

Spaghetti cost 99 cent a poud. A jar of sauce cost $2.59 and bread is 2 loaves for $1.39. How much would 2 pounds of speghetti 2 jars of sauce and 3 loave of bread cost to the nearest dollar?

1.39 for bread divided by 2 is about .70 for each loaf

so.... (.7)(3) + 2(.99) + 2(2.59) = $9.26 ..... to if you round down, it's about $9.00 which is a lower estimate, and $10 for the upper

Hope this helps..

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 148

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    a jar contains 26 fluid ounces of spaghetti sauce, how many cups of spaghetti sauce do 4 jars contain?

    asked by Jo on April 21, 2016
  2. mATH 2

    a jar contains 26 fluid ounces of spaghetti sauce, how many cups of spaghetti sauce do 4 jars contain?

    asked by kimmy plus on February 12, 2014
  3. Math-Nick

    A jar contains 26 fluid ounces of spaghetti sauce. How many cups of spaghetti sauce do 4 jars contain? How were you able to compute 13 cups?

    asked by Patrick on November 17, 2015
  4. Math

    Leslie needs 324 inches of fringe to put around the edge of a tablecloth. The fringe comes in lengths of 10 yards. If Leslie buys 1 package of fringe, how many feet of fringe will she have left over? 2. A jar contains 26 fluid

    asked by Patrick on November 17, 2015
  5. math

    a recipe calls for 3/4 cup of tomato sauce to make one batch of spaghetti sauce. Freddie plans to make 3 1/2 batches of spaghetti sauce. how much sauce will he need?

    asked by aleece on May 20, 2016
  6. MATH HELP

    The Francesco Company produces spaghetti sauce that is used in restaurants. The fixed costs total $1,329,050. The selling price per 64 oz. can of sauce is $12.40. The variable cost per can is $4.80. What is the break-even point in

    asked by Sammy on March 2, 2016
  7. MATH HELP

    The Francesco Company produces spaghetti sauce that is used in restaurants. The fixed costs total $1,329,050. The selling price per 64 oz. can of sauce is $12.40. The variable cost per can is $4.80. What is the break-even point in

    asked by BRAD on March 2, 2016
  8. Math

    One jar of peanut butter and 3 loaves of bread cost $6.70. Three jars of peanut butter and 1 loaf of bread cost $9.32. Find the cost of a jar of peanut butter and a loaf of bread.

    asked by Shannon on March 23, 2013
  9. math

    At Frugal Foods a loaf of bread cost about $1 in 1980. In 2013, the loaf of bread cost $2.50. 1.A ratio is a comparison of two amounts by division. What is the ratio of the cost of a loaf of bread in 2013 to the cost in 1980?

    asked by Frank on May 14, 2015
  10. math

    Nikita is making spaghetti sauce and pizzas for a party. Her spaghetti sauce calls for 1 3/4 cups of tomato paste, and her pizza recipe uses 2/3 cup of tomato paste. She will triple her spaghetti sauce recipe and make 6 pizzas.

    asked by caden on January 26, 2017

More Similar Questions