math

in a series of stamps annie must buy six of each
one cost $4.00
one cost $2.50
one cost $1.20
one cost $1.00
she had to post a parcel and totals cost of postage was $25.70.what stamps can she use from the selection to make up this amount using
a)as many $4.00 stamps as possible
b)all her $1.00 stamps
c)what is the largest # that she can use from her collection to post the parcel
d)list the stamps she can use

asked by luke
  1. I'll get you started.

    To get the $0.70, she'll need to use one $2.50 stamp and one $1.20 stamp in each situation.

    $25.70 - $3.70 = $22.00

    a) five $4.00 stamps + two $1.00 stamps + one $2.50 stamps + one $1.20 stamps

    b) six $1.00 stamps + one $2.50 stamps + one $1.20 stamps + ???

    We'll be glad to check your answers.

    posted by Ms. Sue
  2. in a series of stamps annie must buy six of each
    one cost $4.00
    one cost $2.50
    one cost $1.20
    one cost $1.00
    she had to post a parcel and totals cost of postage was $25.70.what stamps can she use from the selection to make up this amount using
    a)as many $4.00 stamps as possible
    b)all her $1.00 stamps
    c)what is the largest # that she can use from her collection to post the parcel
    d)list the stamps she can use

    Must use all the $1.00 stamps.
    Therefore 25.70 - 6.00 = 19.70
    The maximum number of $4.00 stamps now useable is 4.
    Therefore, 19.70 - 16 = $3.70
    Using 1 $1.20 and 1 $2.50 makes $3.70.

    Therefore:
    6 + 1.20 + 2.50 + 16 = $25.70

    posted by tchrwill

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Amy bought 18 stamps. Some were for postcards and cost 35 cents. The others were for regular mail and cost 49 cents. She spent $7.28 on the stamps. How many of each did she buy?
  2. Math (Please Help)

    A man went to a post office to buy stamps. He bought x, 50 cent stamps and y, 25 cent stamps for $3.50. If he bought twice as many 50 cent stamps and half as many 25 cent stamps, the cost would be $4.75. Evaluate x and y
  3. Algebra

    Can someone please help with this? Allen bought 20 stamps at the post office in 37¢ and 20¢ denominations. If the total cost of the stamps was $7.06, how many 37¢ stamps did Allen buy? A) 15 B) 16 C) 17 D) 18
  4. epoka university

    1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost
  5. math

    A customer wants to mail a package. The postal clerk determines the cost of the package to be $18.95, but only 6‘ and 9‘ stamps are available. Can the available stamps be used for the exact amount of postage for the
  6. college

    A customer wants to mail a package. The postal clerk determines the cost of the package to be $18.95, but only 6¢ and 9¢ stamps are available. Can the available stamps be used for the exact amount of postage for the package? Why
  7. accounting

    # 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above? Fixed cost, Sunk Cost, Mixed Cost or Variable Cost
  8. math

    You are ordering photo prints online to send out to all your friends for the holidays. The first 20 prints cost 12¢ each, if you order more than 20 the price of the additional prints goes down to 8¢ each. a. Write a function to
  9. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost
  10. Math

    Janessa bought 4 stamps for $1.84. At this,rate how much would 10 stamps cost?

More Similar Questions