math word problem

Susan uses 15 rolls of ribbon to decorate 10 wedding baskets. Each roll of ribbon is 5 3/8 yards long. After she decorates the baskets, she decides to cut off another 3/4 yard from the ribbon of each basket. Write and simplify an expression to fin out how much ribbon was used on the baskets.

Please show work.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 100
asked by thomas
  1. See previous post: Mon, 4-7-14, 3:36 PM.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Henry
  2. Mari bought 18 rolls of ribbon the average length of each roll of ribbon is 6 feet find the total length of all the rolls of ribbon

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math word problem PLEASE HELP

    Susan uses 15 rolls of ribbon to decorate 10 wedding baskets. Each roll of ribbon is 5 3/8 yards long. After she decorates the baskets, she decides to cut off another 3/4 yard from the ribbon of each basket. Write and simplify an

    asked by thomas on April 7, 2014
  2. Math word problems

    Susan uses 15 rolls of ribbon to decorate 10 wedding baskets. Each roll of ribbon is 5 3/8 yards long. After she decorates the baskets, she decides to cut off another 3/4 yard from the ribbon of each basket. Write and simplify an

    asked by thomas on April 7, 2014
  3. Math

    Janet uses 3 feet of ribbon to decorate each pillow. The ribbon comes in 225-foot rolls. How many pillows will she be able to decorate with one roll of ribbon? Will there be anything ribbon left over?

    asked by Johan on May 22, 2016
  4. Math

    Janet uses 3 feet of ribbon to decorate each pillow. The ribbon comes in 225-foot rolls. How many pillows will she be able to decorate with one roll of ribbon? Will there be anything ribbon left over?

    asked by Johan on May 22, 2016
  5. math

    Mary bought a roll of ribbon.After using 5/8 of the ribbon to decorate some packages,she had 15ft of the ribbon left.How many feet of ribbon did she buy?

    asked by lidia on November 8, 2011
  6. Math

    Mary bought a roll of ribbon. After using 5/8 of the ribbon to decorate some packages she had 15ft left how many feet of ribbon did she buy

    asked by Katie on January 20, 2016
  7. math

    Mrs. Lum bought 6 rolls of pink ribbon and some rolls of yellow ribbon. he total cost of the rolls of ribbon was $27. Each roll cost $3. How many rolls of yellow ribbon did M. Lum buy?

    asked by Tam on January 5, 2016
  8. math

    There is a blue ribbon, a yellow ribbon, and a green ribbon. susan did now wear the yellow ribbon or the green ribbon. Jean did not wear the gren ribbon. Clare wore either the blue ribbon or the green ribbon. what color ribbon did

    asked by mythreyee on September 19, 2012
  9. math

    I'm in 4th grade this is my problem samantha has 14 yards of ribbon.she wraps 12 presents and uses 5/6 yard of ribbon to decorate each present.the total amount of ribbon she used is modeled in the diagram below

    asked by kahiem on February 18, 2014
  10. Maths

    Betty bought 8 rolls of ribbons. There were 2 5/6m of ribbon in each roll. If 1 metre of ribbon cost $6, how much did she pay altogether?

    asked by Nur on March 1, 2014

More Similar Questions