MATH

Ella ordered 16 pizzas for a p. After the party,, there were 3 5/8 pizzas left. How much pizza was eaten? solve the problem

  1. 👍 1
  2. 👎 1
  3. 👁 612
  1. 16 = 128/8
    3 5/8 = 29/8

    128-29 = 99
    ...

    1. 👍 0
    2. 👎 2
  2. 13

    1. 👍 0
    2. 👎 2
  3. You

    1. 👍 0
    2. 👎 2
  4. WHAT IS THE ANSWER

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  5. you

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    You are ordering pizzas for a birthday party and getting them delivered to your house. You order 12 pepperoni pizzas, 8 cheese pizzas, and 4 hawaiian pizzas. There is a delivery fee of $5.50. If your total comes to 184.54, how

  2. Algebra

    A pizza chef made and sold a total of 100 pizzas that were either cheese or pepperoni. The cheese pizza's were $9 each and the pepperoni pizzas sold for $11 each. If the total receipts were $1026, how many pepperoni pizzas did he

  3. math

    There are 6 pizzas for 8 people. If the pizzas are divided equally, how much pizza will each person receive?

  4. Math

    for a cub scout meeting, the leader bought 4 pizzas, and 1 1/2 of the pizzas contained pepperoni. the scouts ate 5/6 of the pizzas that contained pepperoni. the remaining pizza that contains pepperoni represents what fraction of

  1. statistics

    The number of pizzas consumed per month by university students is normally distributed with a mean of 9 and a standard deviation of 5. What is the probability that in a random sample of size 10, a total of more than 80 pizzas are

  2. Math

    Aron bought 3 pizzas, each with 12 slices. He and his friends ate 1 and two thirds of the pizzas. a) How many slices were left? b) How many pizzas were left?

  3. math

    if 1.5 teens eats 1.5 pizzas in 1.5 hours, how many pizzas can 9 teens eat in 6 hours? How do I do this problem, not just the answer. Thanks

  4. maths

    a restourant offers a new promotion of 20% off the original price of the cheese pizzas,which is 12.befor the promotion 250 pizzas were sold each day.after the promotion the sale of pizzas increases an average of 18% more per

  1. math

    Nikita is making spaghetti sauce and pizzas for a party. Her spaghetti sauce calls for 1 3/4 cups of tomato paste, and her pizza recipe uses 2/3 cup of tomato paste. She will triple her spaghetti sauce recipe and make 6 pizzas.

  2. Math

    A team mom ordered 100 pizzas for $1255. Cheese pizzas cost $11.50 each and pepperoni pizzas cost $13.00 each. Identify and define your variables. Write a sistem of equations.

  3. Math

    Kelly spends 5 hours making pizzas. Each pizza takes her 1/4 hour to make. When she is finished, all of the pizzas are shared equally among 6 families. How many pizzas does each family receive?

  4. math

    You are paid $5.75/hr at your part-time job delivering pizzas. You usually earn $1.50/pizza as a tip. Your deductions are FICA (7.65%), federal (11.2%) and state (7.1%) If you work 10 hours and deliver 3 pizzas/hr, what is your

You can view more similar questions or ask a new question.