math

Greg teaches martial arts. He charges a one time processing fee of $5.00 and the cost of classes are shown below. let x represent the number of classes and y represent the cost of the classes. Based on the information, what will it cost to take 10 classes?
(x) classes 1 2 3 4
(y)cost of $15 $27 $39 $51
classes:

so I was able to figure out the cost goes up by $12 for each class.
that will give me $123 for 10 classes and then I have to add the $5 processing fee- giving me $128 as my answer.
Is this correct? Is there a different way of solving this using x and y?
Thanks for your help

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. If it's $12/class then 10 classes would cost 10*12 = $120 and that + a $5.00 processing fee would make $125 wouldn't it?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. It isn't $12 a class but from the numbers they give, for example one class =$15, two classes =$27, three classes=$39, and four classes=$51
    so the difference between each class is $12; not each class costs $12.
    so to figure out 5 classes I added $12 to $51 dollars, getting$63; then I added $12 to that to get$75 dollars for 6 classes and so on until I got to 10 classes and it =$123 plus $5 fee.
    Do you see how I did my work

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. OK. So it's 15 + 12*9 + 5 = 15 + 108 + 5 which is 128 as you had.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. ok, Thank you

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math, NEEDS HELP EMEDIETLY!

    Q: Marissa Is researching information about martial arts students. She found that 7 out of 12 martial arts students practice each day. there are 144 students at her school. Part A: Predict how many students practice every day.

  2. MATH

    Q: Marissa Is researching information about martial arts students. She found that 7 out of 12 martial arts students practice each day. there are 144 students at her school. Part A: Predict how many students practice every day.

  3. geometry

    a phone company charges a flat monthly fee of $15 for cell phone services, plus an additional fee for every minute you talk. in a given month, you are charged $36 for the 24 minutes you talked( not including the $15 flat fee.) let

  4. Math

    a gym membership charges an initial fee for $100 plus a $25 free every month another gym charges $45 every month after how many months will the total cost for both gyms be the same

  1. English

    Usually Janice __________ part time at the local community college, but this summer she __________ away to grad school. A. teach; is going B. teaches; goes C. teaches; be going D. teaches; is going D

  2. mathematics

    Write a system of equations to describe the situation below, solve using substitution, and fill in the blanks. Jen is going to hire a makeup artist for a fashion show and is comparing prices. Ronald charges $44 as a booking fee

  3. 11th grade Algebra 2

    Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. For what number of shirts would the cost be the same?

  4. Math

    Nicole wants to join a health club. She is considering Be-Fit Club, which charges a one-time initiation fee of $160 plus a $40 per month membership fee. She is also considering Get Moving, which charges $55 per month with no

  1. math

    A kayak rental company charges a flat fee for the rental plus a fee per hour. The graph shows the cost of renting a kayak for x hours. About how much does it cost only for the hours of the rental if the total cost was $45.00? A

  2. ALGEBRA 1 HELP

    Henry is taking a medicine for a common cold. The table below shows the amount of medicine f(t), in mg, that was present in Henry's body after time t: t (hours) 1 2 3 4 5 f(t) (mg) 282 265.08 249.18 234.22 220.17 Greg was

  3. math

    Jacob opens a savings account on January 1 with a deposit of $350. He has "direct deposit," in which $25 is deposited every other week. The bank also charges a $3 monthly processing fee. How much money will he have at the end of

  4. Math

    I have a question that i actually can not solve. Can someone please help me? Marissa is researching information about martial arts students. She found that 7 out of 12 martial artists practice every day. There are 144 martial arts

View more similar questions or ask a new question.