English

Ms. sue I am writing a paper on cost of food today. Where can I find graph or table showing the increase in price for food and gasoline. Please help.

Rose

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 233
  1. These sites have the statistics and graphs you want.

    http://www.boston.com/business/personalfinance/articles/2008/03/09/surging_costs_of_groceries_hit_home/

    http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_price_increases_of_2004-2006

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. thank you Ms. Sue

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. You're welcome, Rose.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. English

    Amelia is writing an informative text about how to make a paper airplane. She is writing to an audience of 10 to 14 year old children. Which hook would best grab her intended readers' attention? 1.Math class. The dinner table.

  2. to ms.sue

    thank you ms.sue.i will remember you forever! here's a special poem for you! ms.sue, she's my favorite teacher too. she gives me ideas, mama-mia. sometimes I ask her questions twice, she is super nice. give a hip hip hooray,

  3. nutrition and wellness

    HI JISKHA, just got my first course for next year. this is my first writing assignment: Think about your personal food choices: How do you decide what you will eat on a daily basis? What sorts of things influence your decision?

  4. Language Art (Please Check)

    1.B 2.A 3.B 1.which of the following is an example of a primary source? A.article written by an expert on the event B.letter from the time of the event C.website 2.When gathering information for a research paper,why is making a

  1. Penn Foster Writing Assignment Writing Skills

    I am trying to complete a 750 to 1000 word essay but I completely have no clue what to write about and my writing skills is a bit lacking. I am not looking for someone to write this for me, someone who can guide me to complete

  2. math

    Antoine went on vacation. His room cost $115.62 each night. His flight there cost $45.70. His flight home cost $32.49. He averaged $15.00 per day on food. On the first day Antoine won $75.00. On the last day he lost $25.00. If he

  3. English

    1. When taking notes from your sources, you should also ________. A. revise your research question B. write the information needed for your works cited list C. format your paper and works cited list D. find a topic for your

  4. Math

    A diet is to include at least 140 mg of vitamin A and at least 145 mg of vitamin B. these requirements can be obtained from two types of food type X contains 10 mg of vitamin A and 20 mg of vitamin B per pound. type Y contains 30

  1. science

    Observation The trash smells. Explanation Decaying biological material causes the trash to smell. Test (independent variable) Add food scraps to one trash can along with other materials, such as plastic, cardboard, paper, and tin.

  2. math

    A company paid $48 for 2 cases of printer paper. Each case contained 12 packages of paper. Next month the company’s office manager needs to order 180 packages of the same paper. If the price per package does not change, what

  3. accounting

    Richard Hamilton has a fast - food franchise and must pay a franchise fee of $35000 plus 3% of gross sales. In terms of cost behavior, the total cost is a: a) variable cost b) fixed cost c) step - fixed cost d) mixed cost

  4. criminology

    Hello, I am writing a term paper on Ted Bundy and Danny Rolling and I not sure of some of the answers for the paper. One of the questions is what did the Police do in both case to protect the students during the time of the murder

You can view more similar questions or ask a new question.