Math

Kamal bought 7 packs of paper clips for a project. Then he bought 8 more packs. There are 25 paper clips in each pack. How many paper clips did he buy?

  1. 👍 2
  2. 👎 1
  3. 👁 722
  1. 7+8= 15
    15 x 25 = 375

    1. 👍 1
    2. 👎 1
  2. Kamal bought 7 packs of paper clips for a project. Then he bought 8 more packs. There are 25 paper clips in each pack. How many paper clips did he buy?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. i do not know can you help me please who are you

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. i do not know can you help me please who are you

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. iuuhi

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  6. 175

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  7. I need help.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  8. its not 175

    1. 👍 1
    2. 👎 1

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 7th grade math Ms. Sue please!

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8

  2. math

    Jonah needs to purchase 30 juice packs for his class. While shopping,Jonah discovers the following prices for comparable juice packs. Which offers the best unit price? A- 15 packs for $3.95****** B- 5 packs for $2.20 C- 20 packs

  3. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left? 43:8

  4. Math

    My answers 1.A 2.C 3.D 4.A 5.A 6.D 7.B 8.D 9.D 10.C 1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min (1 point) 8:98:3632:9128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the

  1. 7th grade math ASAP please

    Help please i don't understand 2, 4, and 10 quick please thanks 1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio

  2. math

    The baker packs 36 bran muffins in boxes of 4 . Draw and label a tape diagram to find the number of boxes he packs.

  3. MATH

    Plastic plates come in packs of 8, plastic utensils come in packs of 12, and plastic cups come in packs of 20. What are the least numbers of packs you should buy in order to have the same number of plates, utensils, and cups?

  4. Marh

    In a box of paper clips,3/8 of them are white,5/12 of them are red, and the rest are blue. There are 24 more red paper clips than white paper clips. How many paper clips are there in the box?

  1. Psychology

    In a classroom experiment, students were asked to place one paper clip in each hand. They were then instructed to add paper clips to the left hand until they were certain that the clips in the left hand weighed more than the paper

  2. Math 6th grade

    Mr.Baker has baked some muffins. If he packs them in boxes of 4, he will have 3 left over. If he packs them in boxes of 5, he will also have 3 left over If he packs them in boxes of 6, he will have only 1 left over. Find the least

  3. Math

    Tony spent $60.54 and bought 3 packs of notebooks and a calculator. How much does a pack of notrbooks cost if a calculator costs $45.87

  4. math

    A supply company sells packs of paper by the box. Each box contains the same number of packs of paper, P. Which equation could be used to find the total number of packs of paper, T, that would be in B boxes ordered?

You can view more similar questions or ask a new question.